تولید دارویی که همانند ورزش بر عضلات و استخوان ها اثر مثبت می گذارد

به گزارش یسکافه، خراسان رضوی انجام برنامه تمرینی منظم می تواند به شما کمک نماید ظاهر و احساس خوبی داشته باشید اما آیا می دانستید که ورزش به حفظ عضلات و استخوان های شما هم کمک می کند؟ کسانی که قادر به انجام فعالیتهای بدنی نیستند، ضعف عضلات و استخوان ها را تجربه می کنند؛ وضعیتی که بعنوان ضعف حرکتی شناخته می شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، اخیرا محققان ژاپنی داروی جدیدی را شناسایی کرده اند که امکان دارد با ایجاد اثراتی مشابه ورزش به درمان ضعف های حرکتی کمک نماید.

عدم تحرک بدنی می تواند منجر به ضعیف شدن عضلات(معروف به سارکوپنی) و استخوان ها(معروف به پوکی استخوان) شود. ورزش این ضعف ها را برطرف می کند؛ قدرت عضلانی را زیاد می کند و باعث تشکیل استخوان می شود و در عین حال تحلیل استخوان را سرکوب می کند. با این وجود ورزش درمانی را نمی توان در تمام موارد بالینی اعمال کرد. دارودرمانی امکان دارد در درمان سارکوپنی و پوکی استخوان مفید باشد؛ بخصوص برای بیماران مبتلا به بیماری عروق مغزی، زوال عقل یا زمانی که قبل از درمان بستری بوده اند اما هیچ دارویی وجود ندارد که به هر ۲ مورد به صورت همزمان رسیدگی کند.

در تحقیق جدیدی محققان دانشگاه پزشکی و دندان پزشکی توکیو در ژاپن(TMDU) سیستم غربالگری دارویی جدیدی را برای شناسایی ترکیبی ایجاد کردند که تغییراتی را در عضلات و استخوان ها در نتیجه ورزش بوجود می آورد. این ترکیب قادر به تحریک رشد سلول های عضلانی و سلول های استخوان ساز(استئوبلاست ها) بود؛ در حالیکه رشد سلول های بازجذب کننده استخوان(استئوکلاست ها) را سرکوب می کرد.

هنگامی که لوکامیدازول مشتق آمینوایندازول به صورت خوراکی به موش ها تجویز شد، بدون هیچ عارضه جانبی آشکاری با موفقیت به خون منتقل شد.

تاکهیتو اونو، محقق ارشد این تحقیق، می گوید: از این که دریافتیم موش های تحت درمان با این ترکیب عرض فیبر عضلانی بزرگ تر، حداکثر قدرت عضلانی بیشتر، سرعت بالاتر تشکیل استخوان و فعالیت تحلیل استخوان کمتری را نشان می دهند، خوشحالیم.

این گروه تحقیقاتی بیشتر به نحوه عملکرد لوکامیدازول مشتق آمینوایندازول پرداختند و دریافتند ترکیب مذکور مسیرهای علامت دهی کلسیم و PGC-۱α(تنظیم کننده کلیدی متابولیسم انرژی) را تقلید می کند. این ترکیب ها حین ورزش فعال می شود و مولکول هایی را که در حفظ عضلات و استخوان نقش دارند، تحریک می کنند.

توموکی ناکاشیما، محقق این تحقیق، اظهار نمود: تجویز خوراکی و زیرجلدی دارو سبب بهبود عضله و استخوان موش های مبتلا به ضعف حرکتی شد.

در مجموع یافته های گروه تحقیقاتی نشان داده است لوکامیدازول مشتق آمینوایندازول یک روش درمانی بالقوه برای درمان ضعف حرکتی با تقلید از ورزش است.

یافته های این تحقیق در مجله Bone Research منتشر گردید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.