معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد موج آنفلوآنزا درحال فروکش

به گزارش یسکافه، معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلان اینکه موارد آنفلوآنزا در کشور ظرف دو هفته گذشته کاهش خوبی در سطح بیمارستان ها داشته است، اظهار داشت: در حوزه کرونا نیز باتوجه به افزایش موارد در کشورهای اروپایی و آسیایی، احتمال افزایش موارد در کشور ما هم وجود دارد.

دکتر حسین فرشیدی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی آخرین وضعیت کرونا و آنفلوآنزا در کشور، اظهار داشت: در هفته گذشته طبق آمار کرونا تنها یک فوتی ناشی از کووید ۱۹ در کشور داشتیم و تقریباً در بیشتر استانها هم رنگ آبی نقشه کرونائی را شاهدیم. بر این اساس موارد زیر حدی است که تنشی برایمان بوجود آورد.

وی اضافه کرد: بااینکه مساله مهم این است که وقتی آمار را به این صورت ارائه می نماییم، برای همه اینطور تداعی می شود که کرونا دیگر تمام شده است. این در حالیست که باید به اطراف مان هم نگاه نماییم. وضعیت مبتلاشدن و مرگ ومیر در بعضی کشورهایی که آمارهای بسیار سنگینی ظرف هفت یا هشت ماه گذشته داشتند، بهبود یافت، اما باردیگر هم اکنون آمارهایشان بالا رفته است؛ این مساله هم در سطح آسیا و هم در سطح اروپا و… دیده می شود. در کشورهایی مانند ژاپن، چین و… آمارهای بسیار بالایی گزارش شده است. در یک هفته گذشته ژاپن بالای ۶۰۰ هزار مورد مثبت کرونا داشت. در عین حال میزان مرگ ومیر در کشورهایی مانند انگلستان، اسپانیا، آمریکا و… نیز بالا رفته و بالای ۱۵۰ نفر در هفته است.

فرشیدی اشاره کرد: بدین سبب بااینکه هم اکنون خدا را شکر وضعیت کرونا در کشور خوب است و در یکی دو هفته گذشته، شاید بهترین شرایط را در مدت سه ساله شیوع ویروس کرونا داشتیم و امیدواریم که به همین صورت ادامه یابد، اما نکته مهم این است که بدانیم کرونا تمام نشده و اگر مقداری بی دقتی نماییم، ممکنست سراغ ما هم بیاید.

فرشیدی درباره ی احتمال افزایش موارد کرونا در زمستان نیز اشاره کرد: باتوجه به افزایش موارد کرونا در کشورهای اروپایی و آسیایی، احتمال افزایش موارد در کشور ما هم وجود دارد.

وی درباره ی وضعیت آنفلوآنزا در کشور نیز اظهار داشت: هم اکنون موج آنفلوآنزا درحال فروکش کردن است و وضعیت بیمارستان های ما این مساله را نشان میدهد. بطوریکه آمارهای بیمارستانی ما کاهش شیوع را نشان میدهد. دو هفته قبل آمار آنفلوآنزا افزایش بسیار شدیدی را داشت، اما ظرف دو هفته کاهش خوبی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد در سطح بیمارستان ها می بینیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار داشت: باید توجه کرد که علایم خیلی از بیماریهای ویروسی، شبیه هم است و عمده آنها در سال قبل تحت عنوان کووید شناخته می شدند، حالا که کووید کاهش یافته، سایر بیماریهای ویروسی هم خودشان را نشان می دهند و در عین حال آزمایشات هم به تشخیص این بیماریها از یکدیگر کمک می نماید.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.