۹ عارضه مهم مصرف سیگار بر پوست

به گزارش یسکافه، استعمال سیگار علاوه بر تضعیف سلامت قلب، ریه ها و استخوان، کاهش احتمال باروری و افزایش سکته مغزی، عارضه مهم دیگری هم دارد و آن تغییراتی ناخوشایند در پوست و مو است.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، بر مبنای آخرین مطالعه ملی بررسی عوامل خطر غیر واگیر که در سال ۱۴۰۰ اجرا شده است، فراوانی مصرف مواد دخانی در گروه سنی بالای ۱۸ سال به صورت کل ۱۴.۰۱ درصد است که در میان زنان در این گروه سنی۴.۴۴ درصد و در میان مردان بالای ۱۸ سال ۲۵.۸۸ درصد است. همینطور فراوانی مصرف روزانه سیگار ۹.۳۳ درصد است که ۰.۷۷ درصد جمعیت زنان و ۱۹.۹۵ درصد جمعیت مردان بالای ۱۸ سال را شامل می شود. اما آیا تمام مصرف کنندگان این کالای صدمه رسان از عوارض آن آگاهی دارند؟
تاثیرات منفی سیگار بر روی پوست، دهان، چشم ها و دندان شامل موارد زیر است:
_ ناهمواری پوست: سیگار کشیدن روی رگ های خونی اثر می گذارد، رگ هایی که اکسیژن و مواد مغذی را به کل بدن می رسانند. موقعی که پوست از نظر این مواد مغذی محروم می شود، حتی در سنین پایین تغییراتی در آن ایجاد می شود. افراد سیگاری اغلب رنگ پریده هستند.
_ افتادگی و چین و چروک پوست: دود تنباکو حاوی بیشتر از ۴ هزار ماده شیمیایی سرطان زا است. این مواد همینطور به کلاژن و آلاستین، دو جزء اصلی پوست صدمه می رسانند. حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سیگاری های دست دوم هم می توانند این ضایعات پوستی را تجربه کنند؛ یعنی افتادگی و چین و چروک های عمیق پوست.
_ تضعیف و افتادگی پوست: سیگار می تواند پوست را در هر جای بدن تحت تأثیر قرار دهد. صدمه به الیاف آلاستین می تواند منجر به تضعیف و افتادگی پوست همچون در سینه و بازوها شود.
_ چین و چروک در اطراف لب: آسیب به آلاستین روی پوست اطراف دهان هم تأثیر می گذارد و منجر به پیری زودرس با ایجاد خطوط عمیق در اطراف پوست لب می شود.
_ لکه ها روی ناخن و انگشتان: توتون و تنباکو منجر به بروز لکه هایی روی ناخن ها و پوست دست می شود. این اتفاق می تواند ناشی از سیگار کشیدن مزمن باشد. خوشبختانه پس از ترک سیگار این تغییرات محو می شود.
_ ریزش مو: سیگار می تواند منجر به فرآیند ریزش مو شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم تر می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که طاسی در مردان سیگاری شایع تر است.
_ پسوریازیس: افراد سیگاری در معرض این بیماری پوستی ناخوشایند و ناراحت کننده هستند. پسوریازیس اغلب منجر به ضخامت و پوست فلس دار در آرنج، سر، دست یا پا می شود.
_ چین و چروک چشم: این چین و چروک ها باآنکه با افزایش سن ایجاد می شود اما در سیگاری ها بسیار عمیق تر است.
_ بهبود ظاهر پس از ترک سیگار: پس از اینکه شما سیگار را ترک می کنید، جریان خون بهبود می یابد در نتیجه پوست آغاز به دریافت اکسیژن بیشتر می کند. دندان ها هم امکان دارد سفیدتر شوند ضمن اینکه لکه های انگشتان و ناخن ها هم با ترک سیگار کم رنگ تر می شود.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، هر زمان که سیگار را ترک کردید، برای مقاومت در مقابل نشانه های پیری پوست می توانید از کرم های موضعی و حاوی آنتی اکسیدان برای بهبود ظاهر پوست استفاده کنید. استفاده از کرم های ضد آفتاب هنگام خروج از منزل برای شما بسیار ضروری می باشد. برخی پزشکان هم سفارش می کنند برای از بین بردن نشانه های پوستی ناشی از سیگار، از روش های درمانی لیزر و لایه برداری پوست بهره ببرند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.