برای وعده سحری چه بخوریم؟

یسکافه: در ماه مبارک رمضان وعده سحری یکی از با اهمیت ترین وعده های غذایی شمرده می شود و نخوردن سحری، می تواند عوارضی مانند سردرد، خستگی، بی حوصلگی، یبوست و… را به همراه داشته باشد.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، وعده‌ی سحری یکی از با اهمیت ترین وعده های غذایی در ماه مبارک رمضان است که باید خاصیت های وعده‌ی ناهار را داشته باشد. متاسفانه تعدادی از روزه داران از خوردن این وعده غذایی صرف نظر می کنند. درحالی که با این کار ممکنست به بدن خود لطمه برسانند. باید توجه کرد که نخوردن سحری، می تواند عوارضی مانند سردرد، خستگی، بی حوصلگی، یبوست، ناراحتی های گوارشی، کاهش قدرت یادگیری و کمبود آب و الکترولیت های بدن را در پی داشته باشد.

بنابر اعلام واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، بدین سبب وعده سحری را از قلم نیندازید و سفارش های زیر را به کار ببندید:

– درصورت امکان، یک ساعت قبل از اذان از خواب بیدار شوید تا وقت کافی برای خوردن سحری داشته باشید. پس از بیدارشدن، ابتدا کمی میوه و مقداری لبنیات (شیر یا ماست) بخورید، سپس سراغ غذای اصلی تان بروید.

– غذایی که در سحری میل می کنید، بهتر است سهم پروتئینی (گوشت و حبوبات) کمتری داشته باشد. برای اینکه متابولیسم منابع پروتئینی به دفع آب از بدن نیاز دارد و این امر می تواند موجب تشنگی شما در طول روز شود.

– سهم چربی روزانه تان را در وعده سحری بگیرید. برای اینکه چربی ها آخرین موادی هستند که در بدن هضم می شوند و معده را دیرتر از بقیه مواد ترک می کنند؛ بنا بر این می توانند ساعات بیشتری شما را سیر نگه دارند. بعلاوه، انرژی چربی ها از پروتئین ها و کربوهیدرات ها بیشتر است. بنا بر این سفارش می شود کمی روغن های سالم مانند روغن کانولا یا روغن زیتون را روی برنج سحری بریزید.

– استفاده از سبزی خوردن به ویژه تره و انواع سالاد سبزی در وعده سحری می تواند موجب پیش گیری از تشنگی در طول روز شود. همین طور خوردن میوه ها و سبزی های تازه، از بوی بد دهان کاهش می دهد.

– آب بهترین نوشیدنی برای وعده سحری است. نوشیدن چای کم رنگ هم می تواند جلوی عطش را در طول روز بگیرد و انواع قندهای ساده و طبیعی (خرما، کشمش، انجیر و توت خشک) نیز می توانند در کنار چای سحری مصرف شوند.

– هیچ گاه سحری را تندتند نخورید. این کار می تواند منجر به دل درد و نفخ شود. نوشیدنی های گازدار هم برای سحر مناسب نیستند. برای اینکه آنها هم موجب نفخ و دل درد می شوند.

– از نوشیدن نوشیدنی های شیرین، دوغ شور، چای پررنگ و قهوه در وعده سحری خودداری کنید. این مایعات موجب دفع آب از بدن و تشنگی می شود.

– در وعده سحری، دور غذاهای پرادویه را خط بکشید. این غذاها با جذب آب بدن تان موجب می شوند خیلی زود احساس تشنگی کنید. از خوردن سیر و پیاز خام نیز خودداری کنید. برای اینکه موجب تشدید بوی بد دهان می شوند.

– غذاهای سرخ شده، انواع فست فودها و سس های خوش نمک برای سحری مناسب نیستند. متابولیسم این مواد با دفع شدید آب هم راه است و می تواند تشنگی به همراه داشته باشد.

– مصرف انواع ترشی ها و زیتون شور در سحر مناسب نمی باشد. برای اینکه ترشی و شوری آنها ممکنست موجب ناراحتی های گوارشی مثل رفلاکس معده شود.

منبع:

برچسب ها:, , ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.