دارویی که می تواند خطر مرگ ناشی از یک نوع سرطان ریه را به نصف کاهش دهد

یسکافه: یک قرص باتوجه به نتایج کارآزمایی بالینی که «شگفت انگیز» توصیف شده، می تواند در صورت مصرف روزانه بعد از جراحی، خطر مرگ ناشی از نوع خاصی از سرطان ریه را به نصف کم کند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا به نقل از یورونیوز، سرطان ریه سرطانی است که سالانه حدود ۱.۸ میلیون نفر را به کام مرگ می کشاند و کشنده ترین سرطان در سراسر دنیا است.
نتایج کارآزمایی بالینی داروی جدید در کنفرانس سالانه متخصصان سرطان در شیکاگوی آمریکا رونمایی شده است. این درمان که از جانب گروه دارویی آسترازنکا با نام اوسیمرتینیب [نام تجاری تاگریسو] عرضه شده است، نوع خاصی از سرطان ریه را هدف قرار می دهد.
این درمان در ارتباط با بیمارانی است که از سرطان به اصطلاح «سلول های غیرکوچک» (شایع ترین شکل) با جهش های خاص ژنتیکی رنج می برند. این جهش ها ۱۰ تا ۲۵ درصد از مبتلایان به سرطان ریه در ایالات متحده و اروپا و ۳۰ تا ۴۰ درصد در آسیا را تحت تأثیر قرار می دهد.
در کارآزمایی بالینی حدود ۶۸۰ نفر در مراحل اولیه بیماری شرکت نمودند که از بیشتر از ۲۰ کشور بودند.
این افراد ابتدا باید برای برداشتن تومور (سلول های سرطانی) تحت عمل جراحی قرار می گرفتند سپس نیمی از بیماران درمان روزانه با دارو و بقیه با دارونما را شروع کردند.
نتیجه مصرف قرص منجر به کاهش ۵۱ درصدی خطر مرگ در بیماران تحت درمان در مقایسه با افرادی شد که دارونما استفاده می کردند. بعد از پنج سال، ۸۸ درصد از بیمارانی که از این درمان استفاده کردند در مقایسه با ۷۸ درصد بیمارانی که دارونما مصرف کردند، همچنان زنده بودند.
«روی هربست»، از دانشگاه «ییل» که رهبری این مطالعه را در دست داشت در کنفرانس شیکاگو در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: این داده ها اعجاب انگیز است.
وی ادامه داد: این دارو به پیشگیری از گسترش بیماری به مغز، کبد و استخوان ها کمک می نماید.
هربست اظهار داشت که حدود یک سوم موارد سرطان های «سلول غیرکوچک» را میتوان در صورت شناسایی جراحی کرد.
طبق بیانیه مطبوعاتی، مصرف داروی «اوسیمرتینیب» شرکت آسترازنکا هم اکنون در ده ها کشور مجاز است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.