مطالعات نشان می دهد؛ رژیم غذایی آتلانتیک در پیش گیری از سندرم متابولیک موثر است

یسکافه: رژیم آتلانتیک رژیمی است که در بعضی از مناطق پرتغال و اسپانیا رایج است و شبیه رژیم غذایی مدیترانه ای است. تمرکز آن بر مصرف غذاهای تازه و محلی با حداقل میزان فرآوری است.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک حوزه مورد علاقه تحقیقاتی این است که چگونه این رژیم غذایی سنتی می تواند سلامت را بهبود بخشد.
نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف رژیم غذایی آتلانتیک ممکنست به کاهش خطر سندرم متابولیک کمک نماید.
سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل سلامتی است که می تواند خطر سکته مغزی و دیابت را افزایش دهد. افراد مبتلا به سندرم متابولیک به طور معمول سه مورد یا بیش از موارد زیر را دارند:
• چاقی شکمی
• فشار خون بالا
• افزایش سطح قند خون
• تری گلیسیرید بالا
• کلسترول خوب (HDL) پایین.
رژیم غذایی و سایر تغییرات سبک زندگی می تواند بر عوامل سندرم متابولیک تأثیر بگذارد و در نتیجه خطر ابتلاء به بیماریهای شدیدتر را تحت تأثیر قرار دهد. پژوهشگران این مطالعه خاص می خواستند ببینند که رژیم غذایی آتلانتیک چگونه بر خطر سندرم متابولیک تأثیر می گذارد.
این مطالعه شامل بزرگسالان بین ۱۸ تا ۸۵ سال بود. شرکت کنندگان باید قسمتی از یک خانواده دو یا چند نفره می بودند تا در مطالعه شرکت داده می شدند.
خانواده ها بصورت تصادفی در دو گروه مداخله یا گروه کنترل قرار گرفتند. در مجموع ۱۲۱ خانواده در گروه مداخله و ۱۱۰ خانواده در گروه کنترل قرار گرفتند.
گروه مداخله از رژیم غذایی آتلانتیک و گروه کنترل از الگوی سبک زندگی عادی خود پیروی کردند.
نتایج نشان داد که گروه مداخله بیشترین بهبود را از نظر سندرم متابولیک تجربه کردند. در میان شرکت کنندگانی که سندرم متابولیک نداشتند، تنها ۲.۷ درصد در گروه مداخله به سندرم متابولیک مبتلا شدند، در صورتیکه در گروه کنترل این میزان، ۷.۳ درصد بود.
این مطالعه نشان داد که گروه مداخله بعد از ۶ ماه پیروی از رژیم غذایی آتلانتیک، با خطر کمتر ابتلاء به سندرم متابولیک روبرو بودند. همچنین، افرادی که قبلاً در شروع کارآزمایی سندرم متابولیک داشتند، بطور قابل توجهی کمتر احتمال داشت که یک جز اضافی از سندرم متابولیک را نشان دهند. این نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت، برای اینکه زمانی که افراد مبتلا به سندرم متابولیک هستند، توقف یا کُند کردن پیشرفت بیماری ضرورت دارد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.