رگبار و رعد و برق در ۴ استان

یسکافه: سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در 4 استان و وقوع سیلاب هشدار داد و فاصله گرفتن از رودخانه ها و مسیل ها را سفارش کرد.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی آورده است: پنجشنبه (۳۰ فروردین ماه) وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک و تگرگ در نیمه جنوبی استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی هرمزگان پیش بینی می شود که جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر عمومی، صاعقه، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به سازه های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی را در پی دارد.

به سفارش سازمان هواشناسی فاصله گرفتن از رودخانه ها و مسیل ها و عدم استقرار در مناطق مرتفع، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کارهای کوهنوردی، همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، بازگشایی دهانه پل ها و انتقال نهاده های کشاورزی به محلهای مسقف مد نظر قرارگیرد.

سازمان هواشناسی برای روز پنجشنبه هشدار زردرنگ نیز صادر کرده و آورده است. طی این روز وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک و احتمال تگرگ در استانهای کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی و کاهش دید به ویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال خسارت به نهال، درختان لطمه پذیر و محصولات باغی و زراعی اشاره نمود.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرائی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت صیانت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی سفارش می کند.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.