مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست: ۳۵ گونه پرنده مهاجر در ایران در لیست گونه های در معرض تهدید قرار دارد

به گزارش یسکافه، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: 35 گونه از پرندگان مهاجر در ایران در لیست گونه های در معرض خطر تهدید قرار دارند و برنامه های حفاظتی ویژه برای این پرندگان در سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام می باشد.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا غلامرضا ابدالی اضافه کرد: ایران در راه کریدورهای مهاجرتی حائز اهمیت جهانی قراردارد و از مقاصد زمستان گذرانی پرندگان آبزی و کنارآبزی از عرض های شمالی است. با وزش اولین بادهای پاییزی در مناطق شمالی روسیه و سیبری، مهاجرت پرندگان آغاز می شود. زمان مهاجرت پرندگان متفاوت می باشد و گونه ها و گروههای مختلف بسته به خاصیت های زیستی خود در زمان مناسب این جابجایی را شروع می کنند.

وی اضافه کرد: بخش عمده تنوع پرندگان مهاجر به ایران به گونه های آبزی و کنارآبزی اختصاص دارد. این پرندگان از خانواده غواص ها، کشیم ها، کبوترهای دریایی، پلیکان ها، باکلان ها، حواصیل ها و اگرت ها، لک لک ها، اکراس ها، فلامینگوها، درناها، چنگر و طاووسک و یلوه ها، مرغابی ها شامل قوها، غازها، اردک ها، و گونه های کنارآبزی همچون سلیمها، آبچلیک ها، گیالنشاه ها، کاکایی ها و پرستوهای دریایی هستند.

ابدالی اشاره کرد: پرندگان آبزی و کنارآبزی بصورت هماهنگ و همزمان در میانه فصل زمستان گذرانی شان، در ماه ژانویه میلادی مورد سرشماری و برآورد جمعیت قرار می گیرند. این همزمانی و هماهنگی به مفسرین و کارشناسان مؤسسات بین المللی کمک می نماید تا برآوردی از اندازه جمعیت در سطح منطقه ای و جهانی داشته باشند.

وی افزود: از میان حدود ۵۶۰ گونه پرنده لیست شده در فون جانوری ایران، ۶۲ گونه در فهرست گونه های درمعرض تهدید قرار می گیرند که از میان این تعداد ۳۵ گونه آبزی و کنارآبزی شمرده می شوند.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: گروه دیگری از پرندگان از گونه های مهاجر عبوری در ایران هستند. این پرندگان تابستان ها از ایران عبور می کنند و برای مدتی میهمان کشورمان هستند همین طور جمعیت های بزرگی از گونه های کنارآبزی چون سلیم خرچنگ خوار و انواعی از پرستوهای دریایی در مناطق ساحلی کشورمان تولید مثل می کنند.

ایشان سپس اظهار داشت: برنامه ریزی و پیش بینی اقدامات حفاظتی مناسب، مستلزم گردآوری داده های میدانی صحیح و ادامه دار است. بدین جهت اجرای یکپارچه برنامه های سرشماری نیمه زمستانه پرندگان مهاجرآبزی و کنارآبزی همیشه یکی از مهم ترین کارهای دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش بوده است. ارزیابی روند تغییر جمعیت ها و شناسایی مناطق و زیستگاه های حائز اهمیت با بهره گیری از نتایج حاصل از این سرشماری ها امکان پذیر می شود.

ابدالی تصریح کرد: در طول سالهای قبل، این دفتر تلاش نموده تا با تدوین و اجرای برنامه های عمل برای برخی گونه ها گام هایی در راستای صیانت از گونه های ارزشمندی چون غاز پیشانی سفید کوچک بردارد.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: جمعیت هایی از پرندگان مهاجر خصوصاً پرندگان جوجه آور در بعضی تالاب های شمال کشور همین طور در بعضی جزیره های جنوبی کشورمان مورد بررسی های میدانی قرار می گیرند. این جمعیت ها علاوه بر برآورد جمعیت، در برنامه های حلقه گذاری، علامت دار می شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، ابدالی در آخر اظهار داشت: بازیابی پرندگان حلقه گذاری شده در سالهای بعد می تواند به برخی پرسش های کارشناسان درباره ی طول عمر، محل های زندگی و مسیرهای مهاجرت آنها پاسخ دهد.

منبع:

برچسب ها:,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.