یافته محققان ایتالیایی؛ رژیم غذایی کتوژنیک کم کالری به کاهش آکنه کمک می کند

به گزارش یسکافه، در یک مطالعه آزمایشی کوچک، تعدادی از زنان جوان که بدنبال کاهش وزن با رژیم کتو کم کالری بودند، یک مزیت غیرمنتظره به دست آوردند: آکنه آنها آغاز به از میان رفتن کرد.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نویسنده مطالعه «لوئیجی بارئا»، از دانشگاه Telematica Pegaso در ناپل ایتالیا، اظهار داشت: «این یافته ها فرصتی برای کنترل یک بیماری پوستی است که بیشتر نوجوانان و خیلی از بزرگسالان را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می دهد و موجب ناراحتی، خجالت، اضطراب و اعتماد به نفس پایین در بین مبتلایان می شود و کیفیت زندگی آنها را از بین می برد.».
بارئا توضیح داد: «تصور می شود که آکنه یک بیماری التهابی مزمن است که بر چیزی که به عنوان واحد پیلوسباسه شناخته می شود، تأثیر می گذارد: یعنی بر فولیکول مو، ساقه مو و غدد چربی مجاور. حدود ۹ درصد از جمعیت جهان عمدتا در سنین نوجوانی به آکنه مبتلا هستند.»
به گفته پژوهشگران ایتالیایی، آکنه از گذشته های دور با چاقی مرتبط بوده است، شاید بدین سبب که هر دو بیماری با افزایش التهاب و استرس اکسیداتیو مرتبط هستند.
آیا رژیم کتوژنیک می تواند با التهاب زمینه ای و استرس اکسیداتیو مبارزه کند؟
در حالی که نقش رژیم غذایی در آکنه قطعی نیست، رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری برای مساعدت با کاهش وزن و تولید بدن های کتونی ضد التهابی که انرژی را در زمانی که کربوهیدرات های غذایی کمیاب هستند، و همین طور تقویت مقاومت در مقابل استرس التهابی و اکسیداتیو شناخته شده است.
بارئا در بیانیه خبری جلسه توضیح داد: «ما فکر کردیم که ارزش بررسی این درمان بالقوه در آکنه را دارد.»
مطالعه آنها کوچک بود و فقط شامل ۳۱ زن جوان (۱۸ تا ۳۰ ساله) که چاق بودند و سطح متوسطی از آکنه داشتند.
همه زنان ۴۵ روز رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری (فقط ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلو کالری در روز) را شروع کردند. مطابق با رژیم کتو، ۴۴ درصد کالری از چربی، ۴۳ درصد از پروتئین و تنها ۱۳ درصد از کربوهیدرات ها تامین می شود.
نتایج کاهش وزن چشم گیر بود. تیم بارئا گزارش داد که زنان بطور متوسط حدود ۸ درصد از وزن بدن خودرا در ضمن ۴۵ روز از دست دادند، همین طور درصد مشابهی از اندازه دور کمر آنها کم شد.
آکنه آنها نیز بهبود یافت: با اندازه گیری استاندارد “مقیاس درجه بندی آکنه جهانی”، نمرات بطور متوسط ۴۱.۵٪ در طول رژیم ۴۵ روزه بهبود یافت.
بارئا اظهار داشت: «یک مبنای علمی برای کاهش آکنه وجود دارد. نتایج نشان داد نشانگرهای التهاب سیستمیک، استرس اکسیداتیو و سلامت میکروبیوم روده همگی بهبود یافته اند. بهبود در التهاب و اکسیداتیو با کاهش شدت آکنه ارتباط دارد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «در این آزمایش کوچک، رژیم کتوژنیک ۴۵ روزه خیلی کم کالری، بهبودهای قابل توجهی را در شدت آکنه نشان داد که بنظر می رسد به اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی شناخته شده رژیم غذایی نسبت داده شود.»
وی با اینحال اصرار کرد که این مطالعه بسیار کوچک بود. «اگر در مطالعات بزرگ تر و قوی تر نتایج تأیید شود، رژیم کتوژنیک خیلی کم کالری می تواند جایگزین ارزشمندی برای آنتی بیوتیک ها و درمان های موضعی برای مساعدت با هزاران نفر از افراد مبتلا به آکنه باشد».

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.