دکترای تخصصی قارچ شناسی پزشکی هشدار داد؛ نشانه های مسمومیت با قارچ سمی را بشناسید

به گزارش یسکافه، یک دکترای تخصصی قارچ شناسی پزشکی، در مورد نشانه های قارچ سمی و علایم و عوارض مسمومیت با این دسته از قارچ ها، توضیحاتی داد.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، انسیه لطفعلی، با اشاره به اینکه شایع ترین و رایج ترین نشانه مسمومیت با قارچ سمی، دل پیچه است، اظهار داشت: علامت های گوارشی مثل دل پیچه، استفراغ و یا سردرد و سرگیجه و یا افزایش تپش قلب همچون نشانه های مسمومیت با قارچ های سمی است.
وی افزود: از دیگر نشانه های مسمومیت با قارچ با بالا رفتن تپش قلب، قرمز شدن پوست، افزایش حرارت پوست صورت و یا بدن است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه در موارد شدیدتر که توکسین ها بیشتر باشد و یا قارچ سمی تر، عارضه های بیشتری متوجه فرد است، افزود: تشنج، ایجاد مشکلات تنفسی و یا نارسایی کلیوی از دیگر عارضه های مسمومیت با قارچ است.
وی با اشاره به اینکه در بعضی موارد مشکلات استفاده از قارچ های سمی می تواند خطرات جدی تری به دنبال داشته باشد، افزود: حتی در مواردی استفاده از قارچ سمی فرد را به کما می برد و یا منجر به مرگ خواهد شد.
لطفعلی اضافه کرد: به هر میزان که فرد پس از استفاده از قارچ علامت های بیشتر و سریع تری را نشان دهد، با عوارض کمتری در مقایسه با فردی که پس از ۶ تا ۸ ساعت نشانه دار می شود، مواجه خواهد بود. یعنی بهتر است بمحض رجوع بیمار به مرکز درمانی این سوال که چند ساعت پیش قارچ سمی مصرف کرده از او پرسیده شود، هر چه ساعت طولانی تری از مصرف گذشته باشد تا فرد علامت دار شود، اساسا بررسی ها باید جدی تر شود.
این متخصص قارچ شناسی پزشکی، با اشاره به اینکه چطور میتوان به صورت تجربی قارچ سمی را از قارچ خوراکی تفکیک کرد، اظهار داشت: این کار احتیاج به مهارت دارد و تنها یک قارچ شناس و یا کسی که مهارت کافی و تخصص دارد می تواند این مساله را شناسایی کند؛ افراد غیرمتخصص با دیدن ظاهر قارچ نمی توانند قارچ سمی را از غیرسمی تفکیک کنند.
وی افزود: گروهی از خانواده قارچ ها وجود دارند به نام خانواده آمانیتا، این قارچ ها سمی ترین و کشنده ترین قارچ ها هستند، اگر قارچی در طبیعت باشد که هاگدان سفید داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد سمی است و ضمناً رنگ قرمز در ساقه یا کلاهک قرمز قارچ، نشانه اخطار دهنده ای بر سمی بودن آن است.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به نظر می آید باید به همه افراد باید اعلام نماییم که تمام قارچ هایی که در طبیعت هستند، سمی هستند و قارچ خوراکی مورد نیاز را باید از فروشگاه ها تهیه کنند.
وی با اشاره به اینکه مسمومیت با قارچ به میزان مصرف، نوع قارچ و زمان رفتن به پزشک بستگی دارد، افزود: معمولا در مراحل اولیه مسمومیت درمان ها موثرند ولی در صورت مسمومیت شدید و یا کاهش افت هوشیاری درمان های پیچیده تر و در مراکز تخصصی مورد نیاز است، در این موارد بهتر است اطرافیان مقداری از قارچی که فرد مسموم شده از آن بهره برده به همراه داشته باشند تا میزان مسمومیت و خطرات احتمالی سریع تر تشخیص داده شود.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.