معاون اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان خبر داد آغاز تدوین برنامه جامع کاهش آلودگی های منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر

به گزارش یسکافه، خوزستان معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از آغاز تدوین برنامه جامع پیشگیری و کاهش آلودگی های زیست محیطی منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر اطلاع داد.

فرهاد قلی نژاد در نشست تخصصی روسای محیط زیست گروه صنایع خلیج فارس که امروز (۲۲ خردادماه) در ماهشهر برگزار شد، با تبریک هفته محیط زیست اظهار نمود: در این هفته ۱۷ پروژه محیط زیستی در سرتاسر خوزستان راه اندازی شد که عمده این پروژه ها تصفیه خانه های فاضلاب و سیستم های پایش آنلاین در صنایع استان بوده اند. همینطور فضاهای سبز و پارک هایی از محل عوارض آلایندگی ساخته شده اند که در هفته های آینده افتتاح خواهند شد.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: اتفاق مهمی در خوزستان در حوزه عوارض آلایندگی رخ داده است بگونه ای که ۵۰ درصد از این عوارض باید در حوزه پروژه های زیست محیطی هزینه شوند.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: سال ها این عوارض به صورت کامل به سمت پروژه هایی که ارتباطی به محیط زیست نداشتند می رفت اما با پیگیری های انجام شده، در هیات وزیران مصوب شد تا ۵۰ درصد اعتبارات به سمت پروژه های زیست محیطی مورد هدایت قرار گیرند.

قلی نژاد با اشاره به اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به صورت جدی در مورد هزینه کرد این عوارض آلایندگی ورود کرده است، اظهار داشت: درحال رصد هستیم تا ببینیم واقعاً ۵۰ درصد عوارض آلایندگی در حوزه پروژه های محیط زیستی هزینه می شود یا نه. هم اکنون پروژه های زیادی در این عرصه درحال اجرا هستند اما عمده تمرکز در حوزه پروژه های حوزه پسماند گذاشته شده است.

وی ضمن اشاره به تعامل با شرکتهای پتروشیمی در حوزه محیط زیست بیان نمود: برخی از این شرکت ها جزو صنایع همیشه سبز کشور بوده اند و در حوزه آموزش هم جزو صنایع پیشرو هستند. امیدواریم دو سه شرکتی که هنوز پساب آنها بعنوان منابع آلاینده به حساب می آید با راه اندازی چند تصفیه خانه در ماهشهر از لیست آلایندگی بیرون بروند که عملیات آن هم شروع شده است.

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم بر مبنای زمان بندی اعلام شده، تخلیه پساب ها و فاضلاب آلاینده به خورهای ماهشهر را قطع نماییم، احتیاج به همکاری سایر هلدینگ ها و شرکت صنایع پتروشیمی ماهشهر داریم.

قلی نژاد اضافه کرد: در جهت تعامل با شرکتهای پتروشیمی، اقدامات خوبی در اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان شروع شده که یکی از آنها برگزاری نشست ها با واحدهای HSE است و هدف اینست که آخرین قوانین و مقررات و دستورالعمل ها رعایت و موانع و مشکلات سر راه صنایع هم رفع شوند تا به شاخصهای استانداردها نزدیک تر شویم.

وی بیان نمود: باید کارهای مشترک صورت گیرد و در این حوزه، تدوین برنامه جامع پیشگیری و کاهش آلودگی های زیست محیطی منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر شروع شده است. امیدواریم با تدوین این برنامه، اعتبار لازم تأمین و این سند حداقل در شورای برنامه ریزی خوزستان تصویب شود.

قلی نژاد با تکیه بر ضرورت ایجاد مرکز پایش زیست محیطی در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر اظهار داشت: نیازمند پایش های بیشتر در منطقه هستیم تا هم داده های کنونی افزایش یابد و هم داده ها واقعی تر شوند و در مدیریت زیست محیطی منطقه، کارهای اصولی تری صورت گیرد.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: فضا برای یک مرکز پایش در ماهشهر آماده شده است و در قسمت سخت افزاری باید دستگاههای پایش و در قسمت نرم افزاری باید زمینه برای توسعه سیستم های پایش آنلاین به منظور پایش فراگیر فراهم گردد.

وی اضافه کرد: اگر نتوانیم منشأ آلودگی ها را شناسایی نماییم یا صنعتی که کار خوب انجام می دهد را شناسایی نکنیم یا در شناسایی منابع آلاینده گرفتار اشتباه شویم، نمی توانیم از عملکردها دفاع نماییم ازاین رو بطور قطع پایش، یکی از نیازهای اساسی منطقه است و باید اجرایی شود.

قلی نژاد بیان نمود: در حوزه فضای سبز در خوزستان حرکت جدی آغاز و کارگروه توسعه فضای سبز در استانداری ذیل کارگروه هوای پاک تشکیل شده است. درحال شناسایی کسری های فضای سبز صنایع خوزستان هستیم و بخش زیادی از آن شناسایی شده است. با عنایت به وجود میدان های نفتی مختلف در خوزستان، وزارت نفت باید در این حوزه بیشتر فعالیت کند.

وی اضافه کرد: درحال تلاش هستیم با برنامه جامع و با همکاری صنایع، به سمت ایجاد کمربندهای سبز شهر های خوزستان برویم و امیدواریم صنایع در حوزه مسئولیت های اجتماعی در این حوزه مشارکت خوبی داشته باشند.

برچسب ها:, ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.