آمادگی منابع طبیعی برای همکاری با شهرداری تهران بمنظور مدیریت سیلاب

به گزارش یسکافه، معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن اشاره به حوزه های آبریز تهران اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در قالب یک کار مشترک برای مدیریت سیلاب تهران عمل نماییم و اقدامات آبخیزداری انجام دهیم.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا جاری شدن رواناب به یکی از مخاطرات ناشی از بارندگی در تهران تبدیل گشته و حتی ممکنست در مناطق شمالی پایتخت تبدیل به سیل شود. بگفته معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری این روانآب ها قابل مدیریت است و عزم دستگاه های مسوول را می طلبد.

حسن وحید در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: با اهمیت ترین حوضه های آبخیز استان تهران دامنه جنوبی البرز، شهرستان های فیروزکوه و دماوند و بخش کوچکی از شهرستان ری است. ۱۶ حوزه آبریز نیز وارد شهر تهران می شود که با اهمیت ترین آن «کن» با ۲۰ هزار هکتار مساحت است. مساحت مجموع حوزه های آبخیز دامنه های جنوبی البرز که مشرف به شهر تهران است، ۶۰ هزار هکتار و مساحت حوزه های آبخیز پایتخت نیز ۶۰ هزار هکتار است.

وی با اعلان اینکه تا حالا کارهای زیادی در حوزه انجام اقدامات آبخیزداری در استان انجام شده است، توضیح داد: غیر از انجام طرح نهالکاری در دامنه جنوبی البرز، در حوزه پروژه های مکانیکی حدود ۱۰۰۰ سازه آبخیز اجرا شده و همچنان ادامه دارد ولی نیازمند تامین اعتبارات برای تکمیل آن هستیم.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به وقوع سیلاب بعد از بارش در مناطقی از تهران همین طور جاری شدن روانآب اظهار داشت: باتوجه به ساختمان سازی و آسفالت کاری بارش باران سبب جاری شدن روانآب می شد. برای جلوگیری از ایجاد بحران باید در عرصه شهری آبخیزداری شهری صورت گیرد. یکی از مناطق خوب برای انجام این کار شمال شهر تهران است.

وی اشاره کرد: سازمان منابع طبیعی کل حوزه های آبخیزداری شهر تهران را مطالعه کرده است. بارها اعلام نموده ایم با توجه به این که شهرداری تهران دراین زمینه مسئولیت دارد و جزو موضوعات زیرساختی شمرده می شود، امیدواریم بتوانیم در قالب یک کار مشترک برای مدیریت سیلاب تهران عمل نماییم.

وحید در آخر اشاره کرد: سیلاب های شمال تهران قابل مدیریت است، به شرطی که انسجام در این خصوص به وجود باشد و دستگاه های متولی دراین زمینه مشارکت کنند. ما هم همکاری می نماییم.

منبع:

برچسب ها:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.