همکاری دو سازمان محیط زیست و منابع طبیعی برای نجات یوزها و تعیین محدوده زیستگاه

به گزارش یسکافه، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی اظهار داشت: همکاری هایی در حوزه مدیریت و صیانت از زیستگاه یوزپلنگ آسیایی با سازمان محیط زیست کرده ایم.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا یوزپلنگ آسیایی یکی از گونه هایی است که خطر انقراض آنرا به شدت تهدید می کند، به شکلی که حدود ۲۵ فرد از آن باقی مانده است این در حالیست که یوز حتی در ذخیره گاه زیست کرهٔ توران به عنوان یکی از مهم ترین زیستگاه اینگونه با خطراتی دست و پنجه نرم می کند. یکی ازتهدیدهای جدی یوزپلنگ آسیایی در این منطقه حضور تعداد زیادی دام و شتر است بدین سبب سازمان حفاظت محیط زیست کوشش کرد با دستگاه های مسوول مانند سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری رایزنی هایی را انجام دهد.

بیشتر بخوانید:
تلاش دستگاهها برای ایجاد امنیت در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی
شتر و سگ های گله از تهدیدات جدی برای یوزپلنگ

حسن وحید در گفت و گو با ایسنا درباره ی همکاریهای سازمان منابع طبیعی با سازمان حفاظت محیط زیست برای نجات یوز اظهارکرد: محدوده پارک های ملی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست است ولی برای صیانت از یوز در خارج از این عرصه ها همانند گذشته آماده هرگونه همکاری با این سازمان هستیم.

وی افزود: سال قبل با سازمان حفاظت محیط زیست توافق کردیم که این سازمان حفاظت مشارکتی را با رعایت شروطی مانند توجه به حقوق بهره برداران و سهامداران در محدوده زیستگاه یوز انجام دهد چون برمبنای قانون اگر ضوابط زیست محیطی موجب سلب حقوق پایه اشخاص شود، دستگاه مسوول یعنی سازمان حفاظت محیط زیست باید نسبت به رعایت یا اعاده حقوق قانونی آنها اقدام نماید.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی افزود: تعیین مساحت محدوده برای حفاظت را نیز به عهده سازمان محیط زیست گذاشتیم.

وی درباره ی نگرانی های سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به ورود دام هایی مانند شتر به عرصه های حفاظت شده یوزپلنگ اظهار داشت: قرار شده است ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست سمنان مسایل موجود را بررسی نمایند.
وحید در آخر اشاره کرد: مدیریت دام موضوعی است که سازمان امور عشایری متولی آنست البته ما هم به آنها کمک می نماییم ولی بیشتر صیانت از یوز سوی سازمان محیط زیست انجام می شده است. در حوزه مدیریت شتر اعلام کردیم برای همکاری بمنظور اجرای طرح های جایگزین مانند اختصاص عرصه برای برای دامداری صنعتی و پرورش شتر آماده هستیم.

منبع:

برچسب ها:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.