هاشمی: مطالبات باقی مانده واردکنندگان تجهیزات پزشکی ۴ هزار میلیارد تومان است

یسکافه: رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس با اشاره به اینکه «مطالبات واردکنندگان تجهیزات پزشکی بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان است» اظهار داشت که این صنف نگران تامین ارز و تخصیص به موقع آن برای واردات محصولات مورد نیاز تجهیزات پزشکی است که لازم است این نگرانی رفع گردد.

همایون هاشمی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیرو تماس های مکرر بخش غذا و دارو اعم از تولیدکنندگان داخلی، بازرگانان، واردکنندگان و مجمع صنفی داروسازان به دنبال تشکیل جلسه ای با وزیر بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو و مسئولان این وزارتخانه برای انتقال نگرانی های این صنف است.

وی یکی از اشکالات مربوط به صنف غذا و دارو را درباره وضعیت واردکنندگان تجهیزات پزشکی عنوان و تصریح کرد: مطالبات باقی مانده تجهیزات پزشکی سه تا چهار هزار میلیارد تومان است که آنها در کنار این مشکل نگرانی از حیث تامین ارز و اختصاص به موقع آن را دارند. البته خوشبختانه وزارت بهداشت، از سالیان گذشته چرخه واردات را سامان داده و عملکرد متوازنی داشته که امیدواریم مشکلات فعلی هم هر چه سریع تر رفع گردد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به مشکل تولیدکنندگان دارو اشاره و اظهار نمود: مجمع صنفی داروسازان دل نگرانی هایی درباره آیین نامه تاسیس داروخانه ها دارند که مشکلاتی برای آنها به وجود آورده است. همینطور عمده مشکلات تولیدکنندگان دارو، عدم افزایش قیمت است به صورتی که در طول سالیان گذشته وزارت بهداشت حتی اجازه افزایش یک درصدی به قیمت تولیدات دارو را نداده است. حال اینکه هزینه های تولیدکنندگان افزایش یافته و ادامه این وضعیت به ضرر تولید خواهد بود.

هاشمی اضافه کرد: این شرایط در حالی است که خیزش جدیدی برای واردات دارو به صورت اورژانسی را شاهدیم که این با روند اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات هم خوانی ندارد. باید ضمن پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی وضعیت واردات اورژانسی دارو سامان یابد چون با این شرایط تولیدکنندگان به مشکل می خورند که به نفع اقتصاد هم نیست.

وی همینطور با این توضیح که «حدود ۹۵ درصد داروها در ایران تولید می شود»، اظهار داشت: ۵ درصد مابقی وارد می گردد که عمده مشکل در آن ۹۵ درصدی است که تولیدکنندگان با افزایش هزینه ها مواجهند و حتی از تامین مواد اولیه نگرانی هایی دارند. باید از این تولیدکنندگان حمایت شود.

برچسب ها:, ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.