محققان دریافتند؛ خوردن سوپ پیش از غذا باعث کاهش وزن می گردد

یسکافه: محققان عنوان می کنند اگر قصد دارید مصرف غذاهای سرشار از چربی های اشباع شده نظیر کره، خامه، پنیر، و گوشت را کاهش دهید، خوردن سوپ پیش از وعده غذایی بسیار اثرگذار است.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، دانشمندان دریافته اند سوپ با طعم اومامی باعث بروز تغییراتی در مغز می گردد که رفتارهای تغذیه ای و انتخاب غذای سالم، بویژه در افراد در معرض چاقی، را تحریک می کند.
اومامی (Umami)، طعم خوشمزگی، یکی از ۵ مزه اصلی به حساب می آید. شیرینی، تلخی، شوری و ترشی انواع مشهور دیگر طعم ها را تشکیل می دهند. لغت اومامی در اصل کلمه ای ژاپنی به معنای «طعم خوش آیند» است.
مولفه اصلی طعم اومامی، گلوتامات است. انسان ها این طعم را با استفاده از گیرنده های ویژه ای که به گلوتامات حساس هستند درک می کنند. این ماده به مقدار فراوان در غذاهایی ماند گوشت، ماهی، محصولات لبنی، فرآورده های تخمیری و همینطور افزودنی های تحت عنوان مونوسدیم گلوتامات (MSG) وجود دارد. با عنایت به تحریک مجزا و ویژه این ماده و وجود گیرنده های ویژه، دانشمندان اثر گلوتامات را تحت عنوان مزه ای جداگانه در نظر می گیرند.
«میگول آلونسو-آلونسو»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی بث دیکونز بوستون، در این باره می گوید: «مطالعه ما نشان داده است افراد در معرض ریسک بالا چاقی، می توانند از سوپ دارای طعم اومامی پیش از هر وعده غذایی بهره برده تا تغذیه سالم و انتخاب غذا سالم را تسهیل نمایند.»
یافته ها نشان داده است که مصرف سوپ باعث می گردد افراد در معرض ریسک بالا چاقی، چربی های اشباع کمتری در طول وعده غذایی مصرف کنند. این نتایج شیوه های جدیدی را در جهت کاهش مصرف غذا در جمعیت عمومی عرضه می دهد.
حال محققان قصد دارند به بررسی این مورد بپردازند که آیا این تغییرات مشاهده شده می تواند به مرور زمان بر مصرف غذا تاثیر گذارد.

برچسب ها:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.