یک متخصص زنان و زایمان مطرح کرد کنترل علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک با ورزش

یسکافه: یک متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک با تغییر سبک زندگی و ورزش کردن قابل کنترل است.
دکتر زهرا طاولی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: یک سری کیست های شایع تخمدان در دوران نوجوانی و جوانی دیده می شوند که کیست های منفرد تخمدانی نیست بلکه سندروم تخمدان پلی کیستیک است و کیست نامیده می شوند. در واقع کیست منفرد نیست بلکه افزایش حجم تخمدان به دنبال تشکیل فولیکول های ریزمحیطی در تخمدان است.
طاولی افزود: این بیماری زمینه مادرزادی و ژنتیکی دارد. در این افراد حجم تخمدان های آنها زیاد بوده و تخمدان ها بزرگ و صدفی شکل هستند و اختلال هورمونی دارند و نسبت استروژن به پروژسترون آنها نامتعادل است. مصطلح شده که هورمون مردانه در این افراد بالاتر است که علائم بیماری را توجیه می کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: در این افراد در اوایل به صورت تاخیر قاعدگی به مدت بیش از یک هفته بروز می کند و امکان دارد حتی ۳ تا ۴ ماه پریود نشوند. معمولا این افراد به دنبال مصرف داروهای خوراکی و تزریقی پروژسترونی، عادت ماهیانه می شوند؛ در این افراد رشد موهای زائد در زیر چانه، دور سینه و پشت لب امکان دارد به صورت ریش و سبیل خویش را نشان دهد و ممکن بوده این افراد ریزش مو با الگوی مردانه بگیرند که این ریزش در دو طرف سر امکان دارد صورت گیرد.

طاولی افزود: این افراد اغلب عدم تخمک گذاری دارند و امکان دارد چنانچه سبک زندگی خویش را تغییر ندهند و ورزش نکنند، بیماری در آینده خویش را به صورت تاخیر در باروری نشان دهد.

این جراح و متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: امکان دارد برای افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک برخی از علائم بروز کند، پس این طور نیست که بگوییم افرادی که کیست پلی کیستیک دارند حتما به نازایی دچار می شوند.

طاولی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ درصد زنان به این بیماری مبتلا هستند، اضافه کرد: این بیماری قبلا بیشتر در افراد چاق دیده می شد، اما الان در افراد لاغر هم قابل مشاهده می باشد. بهترین درمان این بیماری تغییر سبک زندگی و ورزش کردن و همینطور عدم مصرف غذاها با چربی و کالری بالا و غذاهای آماده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: مشکلی که در این بانوان وجود دارد این است که به دنبال چند ماه پریود نشدن، شاهد افزایش ضخامت لایه درونی رحم (آندومتر) هستیم که در اثر افزایش این ضخامت با خونریزی های ناگهانی و شدید مواجه می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در افرادی که تازه عادت ماهیانه آنها شروع شده شاید تا ۳ یا ۴ سال اول، بی نظمی قاعدگی را ناشی از این مشکلات ندانیم، اما چنانچه بیش از ۳ تا ۴ سال از شروع قاعدگی این علائم را داشته باشند، نیاز به بررسی این اختلالات دارند تا علت این بی نظمی مشخص شود.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.