به کودک سرماخورده داروی ضداحتقان ندهید

یسکافه: کارشناسان سلامت اطفال تاکید دارند که باید از درمان کودکان مبتلا به سرماخوردگی با داروی ضد احتقان پرهیز شود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، در کودکان زیر ۱۲ سال داروهای ضد احتقان می تواند علائم شایع سرماخوردگی همچون آب ریزش و گرفتگی بینی را برطرف سازد اما این داروها برای این گروه سنی بی خطر نیستند.

در بزرگسالان شواهد ناچیزی در خصوص تاثیر داروی ضد احتقان در رفع احتقان بینی که آزاردهنده ترین نشانه سرماخوردگی است، وجود دارد اما در کودکان در کل شواهدی حاکی از تاثیرگذاری این نوع دارو بدست نیامده و محققان در بررسی های مختلف نشان داده اند که داروی ضد احتقان می تواند با عوارض جانبی خطرناک یا خفیف برای بیمار همراه باشد.

یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه کوئینزلند استرالیا اظهار داشت: موارد مبتلا شدن به سرماخوردگی های معمولی بسیار شایع است و تمامی مردم جهان با آن درگیر هستند. سرماخوردگی های معمولی عامل ویروسی دارند که اغلب دوره درمان آن هفت تا ۱۰ روز طول می کشد.

به گزارش ژاپن تودی، محققان با اشاره به اینکه علائمی همچون آب ریزش، گرفتگی بینی و عطسه همچون مواردی هستند که بیشتر بیماران از آن ها شکایت دارند، اظهار داشتند: در ارزیابی های انجام شده روی تاثیر داروی ضد احتقان، آنتی هیستامین ها، داروهای گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی همچون “روی” مشخص شد که شواهد کمی حاکی از اثربخشی این داروها در درمان این علائم سرماخوردگی موجود است.

در عین حال مصرف این داروها با عوارض جانبی از قبیل بی خوابی، احساس گیجی، سردرد و دل درد همراه می باشد.

برچسب ها:, , ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.