تشخیص کم خونی توسط یک برنامه!

به گزارش یسکافه یکی از پژوهشگران ˮدانشگاه اموریˮ (Emory University) ایالات متحده آمریکا به تازگی موفق به توسعه یک برنامه شده است که می تواند ˮکم خونیˮ (anemia) را از روی رنگ ناخن افراد تشخیص دهد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، هم اکنون روش دقیق بررسی کم خونی یا آنمی، گرفتن یک نمونه خون از افراد و بررسی تعداد گلبول های قرمز (که حاوی هموگلوبین غنی از آهن است) خون آنها است؛ اما حالا یک پژوهشگر آمریکایی یک برنامه مناسب برای گوشیهای هوشمند را توسعه داده که توسط آن می توان میزن کم خونی افراد را با روشی غیر تهاجمی تشخیص داد.
این برنامه آزمایشی توسط دکتر “راب مانینو” (Rob Mannino) مهندس زیست پزشکی دانشگاه اموری توسعه یافت. مانینو خود مبتلا به اختلال خونی ارثی ” تالاسمی بتا” (beta-thalassemia) است و بنابراین باید مرتبا آزمایش “شمارش کامل خون” (CBCs) را انجام دهد. اگر کم خونی شدید تشخیص داده شود، نیاز به انتقال خون دارد.
“شمارش کامل خون” یا هموگرام که در اصطلاح پزشکی به آن سی.بی.سی CBC می گویند، آزمایشی است که اطلاعات کلی درخواستی پزشک یا دیگر متخصصان علوم پزشکی درباره سلول های خون بیمار را عرضه می کند. یک تکنسین، نمونه خون بیمار را گرفته و تعداد تقریبی و نوع سلول های خونی در هر واحد حجم (میلی لیتر ) را گزارش می کند. همینطور متغیرهای کمی مانند میزان هموگلوبین خون و حجم متوسط گویچه های سرخ هم توسط دستگاه آزمایش کننده گزارش می شوند.
“راب مانینو” اظهار داشت: پزشکان اگر نیاز باشد، حتی سطح بیشتری از سطح هموگلوبین را آزمایش می کنند، اما رجوع به بیمارستان برای انجام آزمایش خون همیشه برای من کار سختی است. حالا با برنامه ای که توسعه داده ام، پزشکان سطح هموگلوبین مرا مورد بررسی قرار می دهند و تنها زمانی که لازم است آزمایش می دهم.
برنامه مذکور می تواند این مشکل را حل کند، چونکه این برنامه بیماران را قادر می کند تا میزان هموگلوبین خویش را همانطور که می خواهند، بررسی نمایند. تصاویر انگشت و ناخن ۳۳۷ نفر در این برنامه وارد شده و این دستگاه با بررسی رنگ ناخن می تواند سطح هموگلوبین افراد را تشخیص دهد.
تمام افرادی که تصاویر انگشتانشان در این برنامه وارد شده، تحت آزمایش “شمارش کامل خون” قرار گرفتند، ازاین رو سطح هموگلوبین آنها قبل از استفاده از این برنامه تعیین شده بود.
در گام دوم، “مانینو” میزان سطح هموگلوبین آن افراد را که تحت آزمایش قرار گرفته بودند را توسط این برنامه مورد بررسی قرار داد. این برنامه با دقت مثبت و منفی ۲.۴ گرم در دسی لیتر (در مقایسه با مقادیر CBC) قادر به تشخیص افراد سالم و افراد مبتلا به کم خونی شد.
هنگامی که یک فرایند کالیبراسیون شخصی افزوده شد، آن میزان به +/- ۰.۹۲ گرم در دسی لیتر بهبود یافت. سطح نرمال هموگلوبین در مردان ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر و در زنان ۱۲ تا ۱۵.۵ گرم در دسی لیتر قرار دارد.
از آنجایی که سطح ناخن ها حاوی ملانین نیست، این برنامه قادر به تشخیص کم خونی در افراد دارای هر نوع رنگ پوستی شامل پوست روشن و تیره است. ملانین یک اصطلاح گسترده ای برای گروهی از رنگدانه های طبیعی موجود در خیلی از موجودات زنده است.
یافته های این مطالعه در مجله “Nature Communications” منتشر گردید.

برچسب ها:, ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.