مدیرکل بیمه سلامت استان تهران اعلام کرد آغاز بیمه الزامی درمان

به گزارش یسکافه مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به طرح دولت برای بیمه الزامی درمان و آغاز این طرح از ۱۳ آبان ماه، اظهار داشت: در همین راستا نیز، تابحال امکان بیمه شدن و یا تمدید بیمه روی تخت بیمارستان وجود داشت، اما از این پس دیگر این مورد حذف شده و بعد از بیمه شدن فرد و در صورت نیاز به تمدید بیمه، مدت انتظار ۱۰ روزه قائل شده ایم.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر محمد حسینی در نشست خبری به مناسبت هفته بیمه سلامت ضمن گرامی داشت این هفته اظهار داشت: امروزه دیگر نمی توان بیمه درمان را از اولویت خارج کرد. درمان و سلامت به شکلی است که بعنوان مثال برای درمان سرطان ریه مردم باید یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان هزینه کنند که اگر پوشش بیمه ای نباشد مردم در تنگنا قرار خواهند گرفت.
وی اضافه کرد: یکی از کارهای ما بعنوان بیمه گر تبدیل نیاز مردم به تقاضایشان است. هم اکنون بیماری های قلبی_عروقی یکی از عوامل بیماری زا و هزینه بر حوزه درمان است که می توان با افزایش آگاهی و سواد سلامت جلوی روند افزایشی آنرا گرفت.
حسینی با اشاره به اینکه بیمه سلامت ابزاری در اختیار مردم است برای کنترل هزینه ها، اظهار نمود: در شرایط کنونی اقتصادی کشور لزوم در دسترس قرار گرفتن بیمه سلامت بیشتر از همیشه است؛ بدین سبب نیاز به پوشش بیمه الزامی همگانی بیشتر از همیشه احساس می شود. در همین راستا با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پروسه ارزیابی وسع افراد انجام می شود و بعد از کسب اطلاعات لازم، در صورتیکه فردی در دهک یک، دو و سه قرار گیرد تحت پوشش بیمه رایگان قرار می گیرد؛ یعنی دولت حق بیمه این افراد را پرداخت می کند. همین طور افراد در دهک درآمدی چهار تنها ۵۰ درصد حق بیمه و سایر دهک های درآمدی، خودشان حق بیمه خودرا پرداخت می کنند. حق بیمه در بیمه سلامت سالانه برای هر نفر ۵۸۰ هزار و ۸۰۰ تومان است.
وی با اشاره به اینکه تخمین زده می شود در استان تهران ۱۰ درصد افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه ای باشند، اشاره کرد: کسانی که تا کنون بیمه رایگان بوده اند تا تاریخ ۳۱ فروردین سال آینده همچنان بیمه رایگان خواهند بود و در شش ماه آتی تا تاریخ مذکور این افراد دفترچه بیمه شش ماهه با ۱۲ برگ دریافت می کنند، بعد از موعد مقرر اگر در ارزیابی وسع مشخص شود می توانند حق بیمه خودرا به شکل کامل و یا قسمتی از آنرا پرداخت کنند از ۳۱ فروردین ۹۹ به بعد حق بیمه پرداخت خواهند کرد.
مدیر کل بیمه سلامت استان تهران افزود: باید در بحث پوشش بیمه ای به جایی برسیم که هر شهروند یک کد بیمه داشته باشد و دفترچه به شکل کلی حذف شود. حالا نسخه الکترونیک در ۶ شهرستان استان تهران شروع شده و تا اختتام آبان ماه بستر نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه ها نیز فراهم خواهد شد. البته ممکنست در ابتدا به پوشش صد درصدی نرسیم؛ برای اینکه مقاومت اجتماعی در آن وجود دارد. همین طور تبادل الکترونیک اسناد با بیمارستان های دانشگاهی را آغاز نموده ایم.
وی درباب پرداخت بدهی های سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد خود در استان تهران، اظهار داشت: بدهی ما به داروخانه ها از سال ۹۷ حدود سه ماه باقی مانده است؛ البته بدهی خود در سال ۹۸ را تا مرداد ماه پرداخت کرده ایم. همین طور بدهی خود در دانشگاه های علوم پزشکی در سال قبل تا اختتام آذرماه و امسال تا تیر ماه ۹۸ پرداخت شده است. در بخش خصوصی و پاراکلینیک نیز تا دی ماه ۹۷ و امسال تا خرداد ۹۸ پرداخت شده است. وضعیت مان را در پرداخت بدهی چندان مطلوب نمی دانم اما، باید اقرار کرد نسبت به سال های گذشته اوضاع بهتری داریم.
در اختتام این نشست، اپلیکیشن بیمه سلامت استان تهران ارائه شد. این اپلیکیشن به بانک اطلاعاتی این سازمان وصل بوده و می تواند پاسخگوی نیاز بیمه شدگان بیمه سلامت باشد. اطلاعاتی نظیر نزدیک ترین محل طرف قرارداد به سکونت فرد، تغییر در فرانشیز و… در این اپلیکیشن موجود است. همین طور بیمه شدگان در استان تهران می توانند با مراجعه به سایت سازمان به نشانی th.ihio.gov.ir اطلاعات بیشتر را کسب کنند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.