روش های افزایش انرژی در مبتلایان به کم کاری تیروئید

به گزارش یسکافه افراد مبتلا به کم کاری تیروئید احساس می کنند که از توان کافی برای انجام کارهای روزمره برخوردار نیستند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، تیروئید غده درون ریز کوچکی در جلوی گردن است که هورمونهای تنظیم کننده سوخت و ساز را ترشح می کند. زمانیکه این غده میزان کافی از هورمون های معروف به T۳ و T۴ را تولید نکند، بدن قادر به تولید انرژی مورد نیاز از غذای مصرفی نیست. در نتیجه میزان سوخت و ساز کاسته می شود. در این شرایط فرد احساس خستگی و حتی فراموشکاری دارد. همینطور امکان دارد روند افزایش وزن آغاز شود.
در این شرایط راهکارهای تقویت انرژی سفارش می شود که سایت healthguides به موارد زیر برای این منظور اشاره کرده است:
ورزش ایروبیک: ورزش ایروبیک جدا از اثربخشی بر بیماری کم کاری تیروئید برای سلامت بدن مفید می باشد. انجام این حرکات ورزشی کمک می نماید تا وزن مازاد بدن کاهش پیدا کند. همینطور انجام ورزش های تقویت نمایند قلب و عروق سبب تولید هورمون اندورفین می شود که خلق و خو را بهبود می دهد.
وزنه زدن: انجام تمرینات قدرتی به شکل گیری و حفظ توده عضلانی در بدن کمک می نماید. کارشناسان انجام تمرینات قدرتی را در کنار ورزشهای قلبی- عروقی سفارش می کنند.
دقت در دوز داروی مصرفی: پزشکان معمولاً داروی لووتیروکسین را برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تجویز می کنند. این دارو جایگزین میزان هورمون T۴ است که غده تیروئید قادر به تولید آن نیست. به قول پزشکان انجمن تیروئید آمریکا با مصرف دوز صحیح دارو علایم این بیماری کاهش یافته یا حتی از بین می رود.
بهبود رژیم غذایی: برای مبتلایان به این اختلال تیروئیدی مصرف رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات سفارش می شود. همینطور لازم است لبنیات کم چرب جایگزین نوع پرچرب آن شود.
نوشیدن میزان آب بیشتر: زنان باید ۹ فنجان آب و مردان حدود ۱۳ فنجان آب در طول روز مصرف کنند. هرچند لازم است در صورت انجام حرکات ورزشی یا گرمای هوا مصرف آب بیشتری داشته باشیم.
چرت زدن کوتاه: چرت زدن کوتاه در طول روز می تواند میزان انرژی از دست رفته بدن را جبران کند. ۲۰ دقیقه خواب احساس خستگی را از بین برده اما خوابیدن بیشتر از این سفارش نمی گردد چونکه باعث احساس گیجی می شود.
تحرک داشتن: نیازی به رعایت برنامه ورزشی کامل نیست و پیاده روی کوتاه مدت هم کمک می نماید تا فرد احساس سرزندگی داشته باشد. همینطور بالا و پایین رفتن از پله ها به جای استفاده از آسانسور سفارش می شود. این کار به گرم شدن بدن کمک می نماید چونکه افراد مبتلا به کم کاری تیروئید امکان دارد تحمل سرما را نداشته باشند که دلیل آن پایین بودن سرعت سوخت و ساز است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.