معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد استان های رکورددار افراد فاقد بیمه

یسکافه: معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیشترین افراد فاقد بیمه در استان تهران زندگی می کنند، اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد از مردم پایتخت فاقد بیمه هستند و استان های خراسان شمالی، اصفهان و استان خوزستان در رتبه های دوم و چهارم قرار دارند.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری گرامیداشت هفته پژوهش با اشاره به اینکه همه اهداف نظام سلامت تعیین شده از جانب بهداشت جهانی و سازمان ملل در پوشش همگانی خدمات درمانی در حوزه بیمه خلاصه می شود، اظهار داشت: اگر کشوری بدون نظر گرفتن هر گونه تبعیضی بخواهد نسبت به عرضه خدمات بهداشتی اقدامات کند باید در پنج سطح ارتقای سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی و زندگی پیش از مرگ خدماتی را به مردم ارائه دهد و از سختی های مالی مردم جلوگیری کند. در این صورت است که میزان رشد کشورها در حوزه سلامت سنجیده می شود.

وی افزود: افزایش پوشش خدمات در هر کشوری می تواند منجر به کاهش هزینه های مالی برای مردم شود. طبق مطالعات انجام شده از جانب سازمان بهداشت جهانی خدماتی که در کشور ایران ارائه می شود از سطح متوسط بالاتر است و این خدمات تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت اما نباید از این نکته غافل شد که در میزان کاتاسترف جزو بدترین کشورها در دنیا هستیم و برپایه این مطالعه تا پنج سال آینده هیچ بهبودی در این اوضاع نخواهیم داشت.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: بنا به پروژه ۲۰۵۰ هر هفته ۵۰ پروژه بهداشتی در سطح کشور افتتاح می شود که تا ۲۰ هفته آینده به ۱۰۰۰ پروژه خواهد رسید.

وی در ادامه اظهار داشت: برخلاف تصور موجود که بیمه سلامت بیشتر بیمه کارکنان دولت می باشد، این بیمه بیشتر فقرا را پوشش می دهد و در شرایط کنونی کشور که فقر حتی مردم را در تامین غذا گرفتار مشکل کرده است باید نسبت به نوع بیمه و پوشش خدمات اهتمام بیشتری بورزیم.

حریرچی در این حوزه با اشاره به اینکه در سال ۹۵ حدود ۹۱ درصد مردم بیمه شده بودند، اظهار نمود: از این میزان ۹۴ درصد را فقرا و ۹۹/۵ درصد را افراد ثروتمند تشکیل می دادند. در این میان بدترین حالت متوجه افراد قشر متوسط در کشور بود که تنها ۸۸/۱ درصد بیمه شده بودند. این نشان داده است که پیام ما به قشر متوسط به درستی منتقل نشده است.

وی در مورد رده سنی افراد فاقد بیمه اظهار داشت: ۵۴ درصد افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال فاقد بیمه هستند که این نشان داده است افراد با تصور اینکه همیشه سالم هستند نسبت به بیمه شدن در این سن کوتاهی می کنند در حالیکه بروز بعضی از بیماری ها مانند سکته های قلبی و مغزی در این سن اتفاق می افتد.
حریرچی در خاتمه مهم ترین اقدام وزارت بهداشت را در زمینه بیمه ای افزایش پوشش خدمات ذکر و اظهارکرد: علاوه بر آن مهم ترین اولویت ما حفاظت مالی از مردم است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.