ارائه روشی اقتصادی برای تشخیص و درمان افسردگی

یسکافه: پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشگاه مالایای مالزی توانستند با استفاده از نانوترکیب های کربنی روشی اقتصادی برای تشخیص سروتونین به منظور درمان افسردگی ارائه نمایند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر مهدی علیزاده، محقق پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: در این پروژه توانستیم با جایگزین کردن نانومکعب های “نانو ذرات اکسید کبالت” (Co۳O۴) بر روی صفحات rGO (اکسید گرافن) با استفاده از روش هیدروترمال یک مرحله ای و بالا بردن کارایی الکترود الکتروشیمیایی در شناسایی سروتونین که نوعی انتقال دهنده عصبی ۵-HT (عامل جلوگیری از بیماری هایی چون افسردگی و آلزایمر) است، به درمان این بیماری کمک نماییم.
وی با اشاره به اینکه تابحال روش های مختلفی مانند “فلوریمتری” و سیستم ایمنی آنزیمی برای شناسایی سروتونین به کار گرفته شده اند، اظهار نمود: در این روش ها محدودیت هایی مانند وقت گیربودن و نیاز به اصلاح نمونه پیش از انجام تشخیص گزارش شده است. از جانب دیگر، چون ۵-HT یک عامل الکتروفعالی محسوب می شود، شناسایی آن با استفاده از روش های الکتروشیمیایی از کارایی بالاتری برخوردارست.
علیزاده افزود: با وجود این، غلظت کم ۵-HT در شرایط فیزیولوژیکی و وجود مولکول های زیستی دیگر با پتانسیل اکسایش مشابه با ۵-HT انجام روش های الکتروشیمیایی را با مشکل مواجه می کند. مطالعه الکتروشیمیایی نشان میدهد که نانوترکیب های rGO–Co3O4 فعالیت الکتروکاتالیستی مناسبی در اکسیداسیون بیومارکر افسردگی سروتونین (۵-HT) در بافر فسفات (PBS) از خود نشان می دهند.
مجری طرح اشاره کرد: شناسایی ۵-HT با استفاده از الکترود کربن شیشه ای اصلاح شده نانوکامپوزیتی rGO–Co3O4 تحت شرایط پویا با استفاده از روش آمپرومتری انجام شد و نتایج این پروژه نشان داد که نانوترکیب های rGO–Co3O4 به خوبی سروتونین را در حضور عامل های تداخلی مانند اسید اوریک، اسید اسکوربیک و دوپامین شناسایی می کند.
وی معتقد می باشد سادگی روش ساخت و نمونه های با کیفیت، همین طور کاهش هزینه، افزایش سرعت انجام کار و کارایی این طرح از خاصیت های نوآورانه آن است.
این پژوهشگر دانشگاه مالایای مالزی در ادامه اظهار داشت: این طرح پژوهشی در مرحله آزمایشگاهی است و با انجام روش های دقیق تر دارویی و پزشکی قابلیت تجاری شدن دارد.
این طرح که از طرف دکتر مهدی علیزاده محقق پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگرانی از دانشگاه مالایای مالزی و دانشگاه کالاسالینگام هند ارائه شده است، در چارچوب مقاله ای با عنوان A cobalt oxide nanocubes interleaved reduced graphene oxide nanocomposite modified glassy carbon electrode for amperometric detection of serotonin در مجله Materials Science and engineering: C با ضریب تأثیر ۴٫۹۵۹ (سال ۲۰۱۹) به چاپ رسیده است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.