با حکم دکتر نمکی؛ معاون آموزشی وزارت بهداشت انتخاب شد

به گزارش یسکافه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی دکتر علی اکبر حقدوست را بعنوان معاون آموزشی این وزارتخانه منصوب نمود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، در متن حکم وزیر بهداشت خطاب به دکتر حقدوست آمده است: انتظار می رود در جایگاه حساس کعاونت آموزشی، موارد ذیل را که از قبل هم شروع شده پیگیری و محقق فرمائید.

۱-با توجه به تأثیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، جامعه محور شدن آموزش علوم پزشکی یک لزوم اجتناب ناپذیرست. انتظار می رود با جدیت و همت بی وقفه مدل علمی این حرکت زیربنائی طراحی و اجرا شود. طرح جدید “هرخانه یک پایگاه سلامت ” و ادغام آموزش جامعه نگر در این طرح بنیادین از آثار ماندگار در روزهای باقیمانده دولت محترم خواهد بود.
۲-بدلیل مشغله فراوان روسای محترم دانشگا ه ها پرداختن به بخش درمان و حل و فصل مشکلات مالی دانشگاه ها، بخش آموزش گرفتار غفلت مزمن شده است.
اینجانب تلاش می کنم با اصلاح هرچه سریعتر ساختار اداره دانشگاه ها و همینطور روان سازی گردش مالی و وصول مطالبات سازمان های بیمه گر از این دغدغه ها بکاهم. مع الوصف توجه ویژه جنابعالی به امر آموزش و نظارت مستمر بر کیفیت آن می تواند آموزش علوم پزشکی را از صدمه پذیری بیشتر برهاند.
ضروری است شیوه پذیرش دانشجو، مهارت آموزی، نحوه ارتقاء اساتید، شیوه انتخاب هیئت بورد، طول دوره-های آموزشی، نسبت و تعداد رشته ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، روش های انگیزشی و دهها مورد دیگر در دانشگاه ها بازبینی شود.
سرعت عمل در این مباحث اساسی بسیار حائز اهمیت می باشد و ضروری است با نظر خواهی از اعضاء هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور با برگزاری نشست و تشکیل کمیته های مختلف هرچه سریعتر راهکارهای اساسی را بیابیم.
۳-در سال های اخیر بدلیل جایگاه اجتماعی و بعضا” اقتصادی رشته های علوم پزشکی تلاش در کسب صندلی در دانشکده ها تبدیل به رقابتی فراتر از رقابت های علمی گشته و مداخلات شیوه های غیر اخلاقی را سبب گشته است. ضروری است با طراحی ساز و کارهای نظارتی مستمر و همکاری دستگاه های ذیربط به پایش این موارد بپردازید تا شائبه بی عدالتی در آموزش علوم پزشکی و بازشدن هرگونه روزنه ورود دانشجو با اهرم هائی غیر از هوشمندی و بضاعت علمی مرتفع گردد. صندلی دانشگاه باید جایگاه فرزندان با استعداد کشور از همه اقشار و طبقات اجتماعی و بدون امکان استفاده از هرگونه رانت باشد.
۴-حضور معاونین محترم آموزشی دانشگاه ها در مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاهی کمرنگ است. لزوم دارد معاونین محترم آموزشی با سرکشی مستمر شیوه درمان در بیمارستان های دانشگاهی را ارزیابی و هرگونه کاستی را مرتفع نمایند. شیوه درمان در بیمارستان دانشگاهی حاصل نحوه آموزش درست و یا نادرست است که معاونین آموزشی نقش اساسی در این امر مهم دارند.
۵-اخلاق پزشکی به عنوان جزء تفکیک ناپذیر آموزش متاسفانه مورد توجه ویژه قرار نمی گیرد. در برخوردهای سرزده اینجانب به مراکز بیمارستانی بعضا” شاهد عدم رعایت موازین کامل اخلاقی در رده های مختلف می باشم. احترام به مردم شامل بیمار و یا همراه وی و همینطور اساتید از الزامات آموزش در کلیه رشته ها، بویژه رشته های علوم پزشکی است که لازمست مورد مداقه بیشتر قرار گیرد.
۶-بلاتکلیفی در شرح وظایف بیمارستان های آموزشی بعضا” باعث سرگردانی مردم می شود. برای مثال تعیین تکلیف و شرح وظایف متخصص طب اورژانس و مرزبندی آن با وظایف انترن، رزیدنت و اساتید در بخش اورژانس بیمارستان های دانشگاهی از لزوم هائی است که اینجانب از مدت ها قبل دنبال می کنم و ضروت دارد با هماهنگی معاون محترم درمان، نحوه اداره اورژانس در بیمارستان های دانشگاهی تعیین تکلیف شود.
۷-تهیه مطالب آموزشی برای همه گروه های هدف بویژه در مورد بیماری های شایع واگیر و غیر واگیر، ارتقاء کیفیت زندگی در مورد سالمندان و دیگر گروه ها، جمعیت و آثار ناشی از آهنگ رشد کند و منفی آن از رسالت های آن معاونت است که لازمست با پرهیز از مدیریت جزیره ای و بنحو ادغام یافته با هماهنگی معاونت های بهداشت، درمان، پژوهش و دیگر معاونت های ذیربط اقدام فرمائید.
۸-استفاده از روش های نوین آموزشی، دانشگاه مجازی و یادگیری از راه دور و بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی برای کلیه گروه های هدف از مسئولیت های اساسی آن معاونت محترم است که باید مورد توجه قرار گیرد.
۹-تعریف جایگاه علمی طب سنتی و طب مکمل در آموزش علوم پزشکی و ادغام آن در نظام عرضه خدمت و تعیین محلی برای عرضه این خدمات در بیمارستان های دانشگاهی از لزوم های اجتناب ناپذیر است. بدیهی است در صورتی که جنابعالی و همکاران ارجمندتان عالمانه به این امر مهم نپردازید بدون شک مورد دست اندازی و تاخت و تاز افراد غیر علمی، غیر حرفه ای و سودجو قرار خواهد گرفت و مردم هم از این بابت زیان خواهند کرد.
۱۰-قرار گرفتن دانشگاه ها در طراز بین المللی، خلق ثروت با پیوند آنها با پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و نقش آفرینی در اقتصاد ملی هم مقوله ای است که برنامه، پیگیری مستمر و هماهنگی بیشتری با معاونت محترم پژوهشی را می طلبد وشایسته است در این راستا هم گامهای موثری برداریم.
توفیق جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.