محققان عنوان می کنند؛ غذاهای چرب سبب اختلال در ارتباط روده با سایر بدن می شود

یسکافه: مطالعه اخیر نشان میدهد غذاهای چرب می تواند رابطه بین روده و بقیه نقاط بدن را قطع نماید.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه دوک آمریکا در مطالعه بر روی ماهی ها در مورد ارتباط مغز و بقیه بدن پس از غذاخوردن، دریافتند وعده غذایی پرچرب به طورکامل سبب قطع ارتباط روده با سایر نقاط بدن به مدت چند ساعت می شود.
آنها سلول های enteroendocrine را که به صورت پراکنده در دیواره روده وجود دارند مورد بررسی قرار دادند. این سلول ها نقش اصلی را در سیگنال دهی به بدن در ارتباط با تمام مسائل مهم در دستگاه گوارش به عهده دارند. همین طور این سلول ها با آزادکردن هورمون ها، رابطه مستقیمی با سیستم عصبی و مغز دارند.
این سلول ها حداقل ۱۵ هورمون متفاوت برای ارسال سیگنال ها به بقیه بدن در مورد حرکت روده، احساس سیری، هضم، جذب مواد مغذی، حساسیت انسولین و ذخیره انرژی تولید می کنند.
«جان رالز»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «اما پس از صرف وعده غذایی چرب عملکرد این سلول ها برای چند ساعت متوقف می شود و ما هنوز نمی دانیم این اتفاق خوب است یا بد.»
از آنجائیکه سلول های enteroendocrine از عاملان اصلی در روند هضم، احساس سیر بودن و رفتارهای تغذیه ای بعدی هستند، از اینرو این خاموشی ممکنست مکانیسمی باشد که سبب می شود افراد دارای رژیم غذایی پرچرب، بیشتر غذا می خورند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.