چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

یسکافه: سخنگوی سازمان غذا و دارو علت تفاوت در قیمت روی جلد دارو با قیمتی که دارو در داروخانه ها عرضه می شود را تشریح نمود.

دکتر کیانوش جهانپور در گفت و گو با ایسنا، درباره علت تفاوت قیمت روی جلد داروها با قیمتی که داروخانه دارو را به بیمار می فروشد، اظهار داشت: باید توجه کرد که واقعا نمی توان قیمت روی جلد دارو را ملاک قیمت قرار داد؛ برای اینکه به ویژه در یکی دو سال اخیر که به دنبال تحولات ارزی، تغییرات قیمتی متناوب داشتیم، ممکنست در مقطعی که هزینه تیراژ بالای بسته بندی کمتر بوده، یک شرکت داروسازی تعداد زیادی بسته بندی را در آن مقطع ساخته باشد و قیمتی روی آن درج شده باشد که این قیمت لزوما در زمان تولید و عرضه دارو به بازار، قیمت مصوب دارو نبوده است. بدین سبب قیمت مصوب با آن قیمتی که بر روی جلد دارو درج شده، متفاوت می باشد.

وی با اشاره به اینکه ملاک قیمت دارو، قیمتی است که در سامانه تیتک موجود است، اضافه کرد: آخرین قیمت مصوب هر دارو در سامانه تیتک وجود دارد و مردم هم به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند؛ بطوریکه مردم می توانند با مراجعه به سایت TTAC.IR نام دارو را وارد کرده و قیمت آنرا ببینند. در عین حال می توانند بوسیله نرم افزار و اپلیکیشنی که قابل نصب بر روی موبایل های هوشمند و تبلت های اندروید است، قیمت را ببینند.

جهانپور افزود: مسیر دیگری که مردم می توانند از قیمت مصوب یک دارو اطلاع پیدا کنند این است که شناسه اصالت آن دارو را به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال کرده و هم اصالت دارو و هم آخرین قیمت مصوب آنرا دریافت نمایند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اشاره کرد: در عین حال سفارش ما به شرکت های داروسازی این است که در زمان تولید ترجیحا قیمت تولید را حداقل با جت پرینتر بر روی بسته بندی ها نصب کنند. باردیگر تاکید می کنم که ملاک ما برای قیمت دارو، آن قیمتی است که در سامانه قرار دارد که آخرین قیمت مصوب را نشان میدهد.

جهانپور همین طور اظهار داشت: در عین حال اگر مردم اختلاف و تفاوتی بین قیمت عرضه شده دارو با قیمتی که بعنوان قیمت مصوب در سامانه تیتک وجود دارد، مشاهده نمودند، می توانند به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند که حتما این مورد تخلف خواهد بود و بررسی خواهد شد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.