بازدید زالی از عملیات گندزدایی خیابان های پر تردد پایتخت

یسکافه: فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران طرح گندزدایی معابر شهری را اقدامی علمی و منطقی و نمادی از مشارکت مجموعه شهرداری در مقابله با کرونا برشمرد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکترعلیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از مراحل گندزدایی خیابان ها و معابر پرتردد از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه شهر تهران روز جمعه ۱۶ اسفندماه بازدید کرد.
وی این برنامه را نمادی از مشارکت مجموعه شهرداری در امر مبارزه ملی با کرونا برشمرد و با اشاره به فعالیت حجم زیادی از نیروهای مدیریتی و خدماتی کارکنان در عرصه شهری در طرح گندزدایی معابر شهر تهران این طرح را اقدام بسیار بهادار در امتداد صیانت از سلامت آحاد شهروندان برشمرد و از زحمات مجموعه شهرداری تهران در این راستا قدردانی نمود.
تاکید فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا بر کاهش ترددهای درون شهری
وی با بیان این مطب که امیدواریم این گندزدایی به کاهش سطح آلودگی در سطح شهر تهران کمک نماید، کاهش ترددهای درون شهری را بهترین اقدام در این راستا دانست و به مردم سفارش کرد در منازل خود بمانند.
گندزدایی معابر شهری؛ اقدامی علمی و منطقی
زالی، گندزدایی معابر شهری را یک اقدام علمی و منطقی ذکر کرد و اضافه کرد: گرچه امروز کالبد شهری را ضدعفونی می نماییم ولی اگر مردم کماکان با همان آهنگ سابق در شهر حضور یابند تمام این اقدامات می تواند ابتر باشد. بدین سبب از مردم می خواهیم با این برنامه همکاری داشته باشند تا بتوانیم زنجیره انتقال و سرایت ویروس راقطع نماییم.
وی با اشاره به اجرای طرح تنظیف و ضدعفونی مکانها و وسایل نقلیه عمومی از روزهای گذشته در تهران اشاره کرد: طرح تنظیف و ضدعفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی، قطارهای مترو، پایانه های شهری، محیط های اطراف بیمارستان ها و حتی محوطه بیمارستانها از روزهای قبل به صورت روتین در حال اجراست؛ اما امروز باتوجه به تعطیلی روز جمعه و کاهش ترددهای شهری طرح گندزدایی مکانهای پرتردد و خیابان های اصلی از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه شهر تهران اجرا می شود.
بدون همکاری مردم نمی توانیم بر شیوع بیماری در سطح شهر تهران فائق آییم
دکتر زالی مهمترین موضوع برای این که زیرساختها در مقابله با این بحران از کفایت لازم برخوردار باشد را همکاری مردم دانست و اضافه کرد: اگر تمامی زیرساختهای موجود در کشور را بسیج نماییم اما همکاری اولیه مردم وجود نداشته باشد نمی توانیم بر میزان سرایت و شیوع بیماری در سطح شهر تهران فائق بیاییم.
شیوع بیماری کرونا ممکنست چند ماه طول بکشد
وی با اشاره به دیدار خود با نمایندگان سازمان جهانی بهداشت درباب کنترل بیماری کرونا در عرصه جهانی اشاره کرد: بر طبق نظر سازمان جهانی بهداشت این بیماری نوپدید و ناشناخته در جهان ممکنست چندین ماه طول بکشد و همه کشورها و همچون ایران باید آمادگی بیشتری درباب این بیماری نسبت به رخدادهای نظیر سیل و زلزله داشته باشد.
طرح گندزدایی معابر نمادی از مشارکت مجموعه شهرداری در مقابله با کروناست
دکتر زالی ضمن تقدیر از زحمات مجموعه مدیریتی و خدماتی شهرداری تهران از روزهای آغازین شیوع کرونا در تهران اظهار داشت: هم اکنون در سطح شهر تهران به صورت منظم و مستمر تنظیف و ضدعفونی ناوگان اتوبوسرانی و قطارهای مترو روزانه دو بار از طرف آنان انجام می شود که اغلب در ساعات شب صورت می گیرد.
او همینطور از ضدعفونی مستمر پایانه های شهری در ساعات شب و آلودگی زدایی نقاط پرخطر بر طبق نقشه بهداشتی شهر تهران آگاهی داد و اظهار داشت: امروز باتوجه به تعطیلی روز جمعه و کاهش ترددهای درون شهری نقاط پرتردد علاوه بر نقاط معمول مورد گندزدایی قرار می گیرند.
گندزدایی نقاط پرخطر
وی اشاره کرد: در ایام آتی نیز نقاطی که پرخطر و داغ از نظر سرایت بیماری تلقی می شوند نظیر محوطه اطراف بیمارستانهایی که بیماران کرونایی دارند، دستگاههای خودپرداز، پایانه های اتوبوس و پایانه های شهری، پارکهای عمومی، وسایل بازی بچه ها در پارکها و مواردی از این قبیل شناسایی شده و ضدعفونی می شوند.
بگفته دکتر زالی، در این طرح فقط یک خیابان گندزدایی نمی گردد بلکه با برنامه ریزی قبلی نقاط پرخطربر روی نقشه مشخص شده است تا توسط همکاران گندزدایی شود و طرح مذکور در ایام آتی نیز بصورت مستمر انجام می پذیرد که بخش عمده آن شبانه است.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا با اشاره به درگیر بودن تعداد زیادی از عوامل مدیریتی و خدماتی در اجرای طرح مذکور، از مردم خواست برای این که زیرساختها گرفتار اشکال نشود و انرژی برای اداره شهر کماکان محفوظ باشد نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم میزان سرایت بیماری را در شهر کاهش دهیم.
مهمترین راهبرد در مقابله با کرونا عدم تردد شهری غیر ضروری است
دکتر زالی مهمترین راهبرد در این راستا را عدم تردد شهری غیر ضروری برشمرد و به شهروندان تهرانی سفارش کرد در منازل خود بمانند و با ماندن در منزل و اجتناب از سفرهای درونشهری غیرضروری حلقه و چرخه انتقال ویروس را در هم بشکنند.
مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده کمترین آثار زیست محیطی را داراست
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در ادامه اشاره کرد که این طرح با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و گندزدایی سفارش شده توسط سازمان بهداشت جهانی انجام می شود و به مردم اطمینان داد که این مواد کمترین آثار زیست محیطی را دارا هستند.
دکتر زالی در این خصوص اظهار داشت: ماده ای که امروز برای گندزادیی معابر شهری مورد استفاده قرار می گیرد آب اکسیژنه ۳ درصد است و از کمترین آثار زیست محیطی و بیولوژیکی برخوردارست و یک گروه مهندسی با وسواس خاصی میزان غلظت این مواد را تحت نظارت دارد.
طبق گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، بگفته وی، غلظت و رقت سایر مواد ضدعفونی کننده نظیر هیپوکلرید سدیم که در شرایط فعلی مورد استفاده قرار می گیرد نیز برمبنای دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی تهیه می شود که ویروس را از بین می برد اما آثار بیولوژیک بر انسان ندارد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.