تحقیق جدید نشان می دهد؛ غذا خوردن پیش از خواب چربی سوزی را می کاهد

یسکافه: تحقیق جدید نشان میدهد صبحانه خوردن و پرهیز از خوردن غذا در اواخر شب بهترین شیوه چربی سوزی و کاهش وزن می باشد.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه واندربیلت تنسی تأیید می کند که تنها میزان کالری مصرفی در اضافه وزن تأثیر ندارد بلکه زمان غذاخوردن هم تأثیرگذار است.
این یافته ها به ساعت بیولوژیکی بدن مرتبط می باشد که دانشمندان به آن ریتم شبانه روزی می گویند. ساعت درونی بدن، صدها پروسه همچون خواب و غذاخوردن، دمای بدن و میزان هورمون ها را تنظیم می کند.
تحقیقات نشان میدهد اختلال در ریتم شبانه روزی نظیر شیفت های کاری، بر سلامت تأثیر گذاشته و عوارضی مانند چاقی به همراه دارد.
این عوارض سلامت ممکنست ناشی از اختلال در الگوی تغذیه باشد که بیان کننده این است که زمان بندی مصرف مواد غذایی بر بدن تأثیر می گذارد.
در این مطالعه، پژوهشگران متابولیسم شش فردی که در ساعات مختلف روز غذا می خوردند را تحت بررسی قرار دادند. تمامی شرکت کنندگان ۵۰ سال به بالا بوده و در معرض ریسک اختلالات متابولیکی قرار داشتند. همه آنها سه وعده در روز در چارچوب دو جلسه ۵۶ ساعتی جداگانه غذا می خوردند.
در یکی از جلسات، شرکت کنندگان صبحانه، ناهار، و شام خوردند. در جلسه دیگر شرکت کنندگان صبحانه نخوردند اما در عوض در آخر شب، یک وعده غذایی اضافی دریافت نمودند.
صبحانه (ساعت ۸ صبح) و میان وعده آخرشب (۱۰ شب) هر دو حاوی ۷۰۰ کالری بوده و از لحاظ ارزش غذایی با یکدیگر برابر بودند.
محققان دریافتند زمان بندی مصرف غذا تأثیر قابل توجهی بر میزان چربی سوزی شرکت کنندگان داشت. میزان چربی سوزی شرکت کنندگان در زمانیکه میان وعده در آخر شب می خوردند بمراتب کمتر بود.
«کارل جانسون»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «ما دریافتیم میان وعده آخرشب توانایی بدن را در تجزیه چربی می کاهد. به عبارت دیگر، شرکت کنندگانی که صبحانه خوردند در مقایسه با زمانی که میان وعده آخر شب خورده بودند، به طورمیانگین ۱۵ گرم چربی بیشتری در طول ۲۴ ساعت سوزاندند. به مرور زمان این روند می تواند منجر به تجمع چربی شود.»
این یافته ها بیان کننده ان است که عدم خوردن خوراکی از زمان شام تا صبحانه بمراتب بهتر از شیوه حذف صبحانه برای کاهش وزن می باشد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.