گفت وگو با کارگردان مستند گذر از مه یک ماه زندگی با بیماران کرونایی در بیمارستان کامکار قم

«گذر از مه» عنوان مجموعه مستندی کوتاه است که با مبحث کرونا و کادر درمان تابحال از شبکه های مختلف سیما روی آنتن رفته است. «گذر از مه» در حقیقت یک ماه زندگی با ۱۱ سوژه مستقل در بیمارستان کامکار قم را تصویر می کند.
مهدی امینی ـ یکی از کارگردان های مستند «گذر از مه» ـ با اشاره به اینکه این مستند جزو نخستین مستندهای ساخته شده درباره کرونا است، درباره ساخت آن به ایسنا اظهار داشت: از اوایل اسفند ماه و شروع تب کرونا، مجموعه مستند کوتاه «گذر از مهر» کلید خورد. مستند ۱۱ قسمت است و ما ۱۱ سوژه داشتیم. سوژه های این مجموعه مستند همگی از کادر درمان، بیماران و نیروهای جهادی انتخاب شده اند. این افراد خودشان بچه های کوچک یا پدر و مادر بیمار داشتند اما با تمام وجود زحمت کشیدند و عرصه را خالی نگذاشتند. آنها خیلی گمنام و بدون سرو صدا کار کردند. در بدترین شرایط خطیرترین کار را حدودا در سکوت محض انجام دادند. بدون ایجاد هیچ موج و کمپین و طلب حق و حقومی. این ها فرهنگ ایرانی را به خوبی به نمایش گذاشتند و کارشان ما را به یاد تمدن چند هزار ساله خودمان می اندازد که پر از مهر و همیاری است.
این کارگردان با اشاره به اینکه با ساخت مجموعه مستند بگونه ای به کادر درمان ادای دین کرده است، اظهار داشت: ما بخشی از این لحظات عاطفی انسانی را به تصویر کشیدیم و از این بابت خیلی خرسندیم. ما جزو نخستین گروه های مستندسازی در زمینه کرونا بودیم و پس از چند هفته گروه های دیگر هم شروع کردند.
امینی ساخت برنامه در شرایط دشوار شیوع بیماری آن هم در فضای بیمارستان را کاری دشوار عنوان نمود و اظهار داشت: من چون ساکن قم هستم از قبل علایم بیماری را داشتم و فکر می کنم کرونا را از سر گذراندم برای همین در ایام ساخت برنامه گرفتار مشکل نشدم اما ما تمام نکات ایمنی و بهداشتی را طی تصویربرداری که حدودا یک ماه زمان برد رعایت می کردیم. ما ماسک، دستکش و عینک های مخصوص را استفاده می کردیم.
این مستندساز درباره ادامه فعالیت هایش برای ساخت مستند با مبحث کرونا، توضیح داد: یک مستند بلند سینمایی هم به اسم «تنگنای» و با مبحث کرونا تولید کردیم که با همکاری مرکز گسترش سینما مستند و تجربی ساخته شده است. قصد ادامه مستند «گذر از مه» را نداریم اما تصمیم داریم در چارچوب یک مجموعه مستند، برنامه ای برپایه تاریخ شفاهی و حواشی کرونا بسازیم.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، «گذر از مه» توسط جلال یقموری تصویر برداری شده و کارگردانی این کار مشترکا توسط جلال یقموری و مهدی امینی انجام شده است. همینطور مهدی مطهر تهیه کننده این مستند بوده و حسین نصیرپور، جلال یغموری، سید رسول نبوی، امین محقق، مجتبی طاهری و نصرالله یقیمی کار تدوین این مستند را انجام داده اند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.