دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان با زرشک و فناوری نانو

پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند با فناوری نانو، دارورسانی هدفمند و هوشمند را با یک داروی طبیعی از زرشک در امتداد درمان سرطان اجرایی کنند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، مهشید گیوریان، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی پزشکی درباب طرح خود با عنوان «سنتز و مشخصه یابی نانوذرات حساس به اولتراسوند با ساختار هسته پوسته بمنظور دارو رسانی کنترل شده» اظهار داشت: این طرح ادامه یک پروژه دکتری بوده و در امتداد دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان اجرایی شده است.

وی با تاکید بر اینکه در این پروژه از داروی طبیعی که از عصاره زرشک با خاصیت ضد سرطانی، آنتی باکتریایی، ضد آلزایمر و… است بهره بردیم، تصریح کرد: در این پروژه از داروی «بربرین کلراید» استفاده کردیم.

وی با اشاره به اینکه دارورسانی هدفمند در دنیا با داروهای مختلف مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، اظهار داشت: اما تابحال از این داروی طبیعی که از عصاره زرشک بوده، در دارورسانی هوشمند استفاده نشده است.

گیوریان با تاکید بر اینکه درمان هدفمند سرطان از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: به علت اینکه این بیماران در درمان های دارویی با عوارض زیادی مواجه می شوند، بدین جهت لازم است که میزان دارو کم شود تا میزان عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها به حداقل ممکن برسد.

بگفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وقتی دارو به صورت هدفمند استفاده گردد و بوسیله ورید وارد بدن شود، میزان مصرف دارو کم خواهد شد که هدف ما در این پروژه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه هم با هدف هوشمندسازی پیش رفته است، اظهار داشت: در این پروژه از فناوری نانو بهره بردیم.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به این تحقیقات و نتایج آن، اظهار داشت: این سامانه زیست تخریب پذیر است، حساسیت بالایی نسبت به امواج اولتراسوند دارد و به علت سایز نانومتری می تواند با کمک اولتراسوند به آسانی به بافت هدف نزدیک شود و در آن اثرگذار باشد.

برمبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، گیوریان با اشاره به مراحل پروژه، اظهار داشت: بعد از اتمام تست های حیوانی سامانه که نتایج قابل انتظاری تابحال از آن دریافت شده است، وارد مرحله تجاری سازی خواهد شد که در دسترس قرارگیرد. امید است که با کمک این سامانه هوشمند و کنترل شده، درمان موثرتر با عوارض خیلی کمتر برای سرطان فراهم گردد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.