ظهور گونه مقاوم به درمان مالاریا در آفریقا

به گزارش یسکافه برپایه نتایج یک تحقیق جدید، احتمال دارد یک نوع جهش یافته انگلِ عامل بیماری مالاریا که در مقابل دارو مقاوم است در آفریقا در حال گسترش باشد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، این مطالعه که شرح آن در مجله پزشکی «لانست» انتشار یافته برای اولین بار کشف کرده است که انگل «پلاسمودیوم فالسیپاروم» در کشور رواندا که عامل بیماری مالاریا در کودکان است در مقابل دارو و درمان مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد.
هم اکنون درمان با داروهای مبتنی بر «آرتیمیسینین» (اِی سی تی) موثرترین و معمول ترین درمان برای مالاریای ناشی از «پلاسمودیوم فالسیپاروم» است.
این درمان با ترکیب «آرتیمیسینین» برای پاک کردن بدن بیمار از انگل ها ظرف سه روز و یک نوع دیگر دارو برای پاک نگاهداشتن بدن از باقی مانده انگل هاست.
اگر انگل ها بعد از سه روز درمان ترکیبی (که همین طور به مرحله بعدی پاکسازی انگل موسوم است) همچنان در بدن باقی مانده باشند، این فرض مطرح می شود که آنها در مقابل دارو مقاوم شده اند.
این پژوهش در سه نقطه از رواندا روی ۲۲۴ کودک شش ماهه تا پنج ساله انجام شده که به سبب آلودگی با انگل «پلاسمودیوم فالسیپاروم» تحت درمان قرار گرفته بوده اند.
متخصصان بر طبق این مطالعات نتیجه گیری کرده اند که نوع جهش یافته انگل موسوم به «پی اف کی ۱۳ آر ۵۶۱ اچ» با تاخیر در درمان و پاکسازی بدن از انگل نقش داشته است.
این مطالعه همین طور نتیجه گیری کرده که تعداد جهش های انگل نسبت به مطالعات پیشین بالا رفته و سبب این نگرانی شده که ممکنست این روند گسترش بیشتری یابد.
هرچند تاثیر داروهای موجود همچنان بالاست اما مولفان این گزارش بمنظور ردیابی میزان گسترش جهش ها خواهان نظارت های پزشکی بیشتری در رواندا و کشورهای همسایه اش شده اند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، هم اکنون حدود ۲۲۹ میلیون نفر در جهان به بیماری مالاریا مبتلا هستند و بیش از ۹۰ درصد موارد مبتلاشدن و مرگ های ناشی از مالاریا در آفریقا رخ می دهد که این نگرانی را در بین کارشناسان ایجاد کرده که احتمال دارد انگل مالاریا در سراسر آفریقا در مقابل درمان مقاوم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *