محققان کانادایی می گویند؛ اضافه وزن به مهارت های فکری لطمه می رساند

یسکافه: اضافه وزن یا چاقی به مدت طولانی با سلامت ضعیف قلب ارتباط دارد، اما تحقیقات جدید نشان میدهد به مهارت های فکری هم لطمه می رساند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، مطالعه جدید نشان میدهد که لطمه مستقیم چربی بر توانایی فکری فرد سریع است، بطوریکه افزایش سطح چربی بدن با کاهش سلامت روان مرتبط می باشد.
«سونیا آناند»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک مستر کانادا، در این زمینه می گوید: «یافته های ما جذاب است، برای اینکه نشان میدهد که افزایش چربی، نه فقط عوامل خطر قلبی عروقی مانند دیابت و فشار خون بالا را بیشتر می کند، بلکه بر نمرات آزمون شناختی و مهارت ذهنی نیز تأثیر می گذارد.
وی در ادامه می افزاید: «با این حال، این بدان مدلول نیست که هر جنبه ای از توانایی فکری فرد لطمه پذیر است.»
به عنوان مثال، وی هیچ ارتباطی بین میزان افزایش بیش از اندازه چربی و اختلال حافظه یا مهارت در واژگان پیدا نکردند.
اما آنها به کاهش سرعت پردازش ناشی از چاقی، یعنی زمان لازم برای جذب، درک و واکنش به مناظر، صداها یا حرکت، پی بردند.
بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸، نزدیک به ۹۲۰۰ بزرگسال در رده سنی ۳۰ تا ۷۵ سال در این مطالعه ثبت نام کردند. هیچ یک از آنها سابقه قبلی بیماری قلبی نداشتند.
همه افراد تحت اسکن مغزی (MRIS) قرار گرفتند تا لطمه های رگ های خون با دقت مشخص شوند. حدود سه چهارم هم ارزیابی چربی شکم را انجام دادند.
برای سنجش تفکر افراد، شرکت کنندگان دو آزمون را تکمیل کردند که مهارت های توجه، تمرکز، حافظه کوتاه مدت، سرعت چشم و هماهنگی و توانایی یادگیری و / یا محاسبه اطلاعات جدید مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان پی بردند با افزایش چربی بدن، افراد اطلاعات را به کُندی پردازش کردند، بطوریکه گویی مغز آنها پیر شده است.
در حقیقت تیم تحقیق پی برد که به ازای هر ۹ درصد افزایش چربی بدن، توانایی مغز برای فکر کردن یک سال پیرتر می شود.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.