مطالعات نشان می دهد؛ ویتامین ها در درمان کووید ۱۹ موثر نیستند

یسکافه: پژوهشگران می گویند ویتامین C، ویتامین D و زینک (روی) برای کاهش احتمال مرگ بیمار در اثر کووید19 تاثیری ندارند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بررسی ۲۶ مطالعه که شامل بیش از ۵۶۰۰ بیمار کرونائی بستری شده در بیمارستان بود، نشان داد که مصرف ریزمغذی های تقویت کننده سیستم ایمنی مانند ویتامین C، ویتامین D و زینک، احتمال مرگ بیمار بر اثر کووید ۱۹ را کاهش نمی دهد.
در اوایل پاندمی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی انواع ریزمغذی ها را بعنوان درمان های بالقوه برای بیماری کووید ۱۹ امتحان کردند. اخیراً، برخی مکمل ها بعنوان جایگزینی برای واکسن های ایمن و اثبات شده معرفی شده اند.
با این حال، دکتر «عزیزالله بران»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تولدو اوهایو آمریکا، می گوید: «بسیاری از مردم این تصور غلط را دارند که اگر زینک، ویتامین D یا ویتامین C مصرف کنند، می توانند به پیامد بالینی کووید ۱۹ کمک کنند. اما تا حالا صحت این مساله تأیید نشده است.»
یافته ها نشان داد هیچ کاهشی در مرگ و میر افرادی که تحت درمان با ویتامین D، ویتامین C یا زینک بودند در مقایسه با بیمارانی که یکی از این سه مکمل را دریافت نکردند، وجود نداشت.
تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که درمان با ویتامین D ممکنست با نرخ کمتر لوله گذاری برای تنفس مصنوعی و اقامت کوتاه تر در بیمارستان همراه باشد، اما برای تأیید این یافته به مطالعه دقیق تری نیاز است.
ویتامین C و زینک با اقامت کوتاه تر در بیمارستان یا کاهش احتمال نیاز بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی مرتبط نبودند.
محققان هشدار می دهند که این مطالعه نباید به این صورت تفسیر شود که مکمل های ویتامین و مواد معدنی مضر هستند یا باید از مصرف آنها پرهیز کرد، بلکه واضح است که این مکمل ها در پیش گیری از مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ مؤثر نیستند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.