مطالعات نشان می دهد؛ کلسترول و رسوب کلسیم بالا ریسک حمله قلبی را زیاد می کند

بر مبنای یافته های یک مطالعه جدید، بیمارانی که هم لیپوپروتئین (a) و هم کلسیم شریان کرونر (CAC) بالا دارند، با بیشتر از ۲۰ درصد خطر حمله قلبی یا سکته در ۱۰ سال بعد روبرو هستند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، دکتر «پاراگ جوشی»، متخصص قلب و عروق از دانشگاه ساوت وسترن آمریکا، اظهار داشت: «ما امیدواریم که با ایجاد ارتباط بین لیپوپروتئین (a) و کلسیم شریان کرونر بعنوان محرک های خطر دوگانه، بتوانیم آگاهی جامعه پزشکی را افزایش دهیم و پیشگیری اولیه از حمله قلبی را برای این بیماران بهبود بخشیم.»
وی در ادامه اضافه کرد: «داده های ما امکان دارد توسعه درمان هایی را که به صورت خاص برای این جمعیت پرخطر طراحی شده اند، تسریع کند.»
لیپوپروتئین (a)، نوعی کلسترول بد است که سطح آن به طور عمده توسط ژن های فرد مشخص می شود. کلسیم شریان کرونر که به نام CAC شناخته می شود، نشانگر رسوب پلاک در اطراف قلب است.
محققان دریافتند شرکت کنندگانی که تلفیقی از لیپوپروتئین (a) و CAC بالا داشتند، ۲۲ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته در ۱۰ سال بعد بودند، درحالیکه بیمارانی که فقط یکی از این دو عامل خطر را داشتند ۱۰-۱۵ درصد در معرض خطر بودند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.