محققان می گویند؛ کربوهیدرات ها و خوراکی های شیرین بر سلامت دهان و دندان موثرند

به گزارش یسکافه تحقیقات جدید، ارتباط بین غذاهای معمولی و تنوع و ترکیب باکتری های دهان را مشخص می کند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مواد غذایی ای که به صورت منظم مصرف می نماییم بر ترکیب باکتری ها- چه خوب و چه بد- در دهان ما تاثیر می گذارد.
محققان دانشگاه بوفالو نیویورک دریافته اند که این مجموعه از باکتری ها که بعنوان میکروبیوم دهان شناخته می شوند، احتمالاً نقش بزرگی در سلامت کلی ما ایفا می کنند، به علاوه با پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال هم ارتباط دارند.
محققان دریافتند که مصرف بیشتر غذاهای قندی و شیرین و دارای بار گلوکزی بالا مانند دونات ها و سایر محصولات پخته شده، نوشابه های معمولی، نان ها و ماست های بدون چربی امکان دارد بر سلامت دهان و دندان و شاید بر عوارض سلامت سیستمیک در زنان مسن به علت تاثیر این غذاها بر میکروبیوم دهان تاثیر گذارد.
تیم تحقیقاتی ارتباط مثبتی بین کل کربوهیدرات ها، بار گلوکزی و ساکارز و استرپتوکوک موتانس، عامل پوسیدگی دندان و بعضی از انواع بیماری های قلبی عروقی گزارش کردند، یافته ای که مشاهدات قبلی را تأیید می کند. اما آنها ارتباطی هم بین کربوهیدرات ها و میکروبیوم دهان را مشاهده نمودند که به خوبی ثابت نشده بود.
محققان مشاهده نمودند که گونه های Leptotrichia که در بعضی مطالعات با ژنژیویت، یک بیماری شایع لثه مرتبط می باشد، ارتباط مثبتی با مصرف قند دارد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.