چگونه در مسافرت از مبتلاشدن به آبله میمون پیشگیری کنیم؟

یسکافه: خراسان رضوی با ادامه گسترش بیماری آبله میمون سطح هشدار برای مسافران توسط مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده بالا رفته و تعداد موارد تایید شده این ویروس در سراسر جهان به بالای 1000 نفر رسیده است.

به نقل از نیوز، مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده هشدار می دهد حالا مسافران باید اقدامات احتیاطی بیشتری را در مقابل آبله میمون انجام دهند و به این نکته اشاره می کند که باید از موارد زیر اجتناب کنند:

تماس نزدیک با افراد بیمار همچون کسانی که دارای خارش پوست یا جوش های پوستی یا جوش های ناشی از بیماری هستند؛

تماس با حیوانات وحشی مرده یا زنده مانند پستانداران کوچک همچون موش، سنجاب، میمون ها، شامپانزه ها و دیگر پستانداران غیرانسانی؛

خوردن یا تهیه شکار وحشی یا استفاده از محصولات مشتق شده از حیوانات وحشی در آفریقا؛

تماس با لباس، ملحفه یا مواد مراقبت بهداشتی که توسط افراد مبتلا به ویروس استفاده شده یا ممکنست با حیوانات آلوده تماس داشته باشد.

بر اساس برخی گزارش های انتشار یافته این ویروس می تواند بوسیله هوا منتقل شود. نسخه قبلی اقدامات احتیاطی مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای شامل استفاده از ماسک بود اما این سفارش «به دلیل ایجاد سردرگمی» حذف شد.

سه سطح از سفارش های سفر توسط مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای صادر گردیده است.

سطح یک که در آن به مردم گفته می شود اقدامات احتیاطی معمول را انجام دهند. سطح دوم که در آن اقدامات احتیاطی افزایش پیدا کرده مانند موارد گفته شده سفارش می شود و سطح سوم این که افراد باید از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند.

چرا آبله میمون حالا یک خطر متوسط برای سلامتی جهان است؟

مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده اظهار داشت: خطر برای عموم مردم کم است. آبله میمون یک بیماری نادر است که در ۱۱ درصد موارد کشنده خواهد بود. این بیماری عمدتاً در بخش هایی از آفریقا محدود شده بود و بوسیله تماس انسان با حیوانات آلوده منتقل می شد اما حالا به نظر می آید درحال سرایت از انسان به انسان است.

مقامات بهداشت عمومی تاکید کرده اند که آبله میمون می تواند بوسیله انواع تماس طولانی مدت و نزدیک ازجمله با لباس، ملحفه یا سایر مواد آلوده به ویروس منتقل شود.

بیشترین موارد مبتلاشدن در انگلستان و سایر بخش های بریتانیا گزارش شده است. بعد از آن اسپانیا، پرتغال، کانادا، آلمان، فرانسه و ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده آمریکا می گویند: هر کسی که بثورات یا ضایعات غیرقابل توضیح در هر قسمت از بدن دارد، باید فورا دنبال مراقبت های پزشکی باشد و از تماس با دیگران خودداری کند. تب، سردرد، دردهای عضلانی و تورم غدد لنفاوی نیز ممکنست پیش از ایجاد بثورات ایجاد شود؛ سپس جوش های پر از مایع ظاهر و در نهایت پوسته پوسته می شود و می افتد.

کسانی که تصور می کنند ممکنست آبله میمون داشته باشند، باید در صورت امکان به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند و تا وقتی که یک متخصص پزشکی یا مقامات بهداشت عمومی بیماری آنان را بررسی نکرده است، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *