احتمال طغیان های گوناگون آنفلوآنزا و خیزش بیماریهای تنفسی در پاییز و زمستان

به گزارش یسکافه، یک اپیدمیولوژیست درباره ی احتمال همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان، اظهار داشت: باتوجه به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، باید آمادگی وجود داشته باشد و احتمالاً ما در پاییز خیزشی را در بیماریهای تنفسی مانند آنفلوآنزا و کووید خواهیم داشت.

دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، درباره احتمال همزمانی شیوع ویروس کرونا با آنفلوآنزا در پاییز و زمستان، اظهار داشت: بطور کلی طبیعی است که وقتی سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی خصوصاً فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک کاسته می شود، اساسا سایر بیماریهای تنفسی شایع و به ویژه آنفلوآنزای فصلی که هر ساله در زمستان با آن مواجه بودیم، افزایش خواهد یافت. این اتفاق در سایر مناطق دنیا هم دیده شده است و بدین سبب ما هم انتظار داریم که بیماریهای تنفسی فصلی خصوصاً بیماری هایی که حالت آندمیک داشته اند، افزایش یابند. کمااینکه طی دو تا سه سال قبل به علت رعایت پروتکلهای ناشی از کرونا شیوع این بیماریها کم شده است.
احتمال خیزش بیماریهای تنفسی در پاییز
وی اضافه کرد: بدین سبب حالا باتوجه به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، باید آمادگی وجود داشته باشد و احتمالاً ما در پاییز خیزشی را در بیماریهای تنفسی مانند آنفلوآنزا و کووید خواهیم داشت. اساسا باید تمهیدات لازم را خصوصاً برای گروههای پرخطر اتخاذ نماییم. البته خوشبختانه هم اکنون میزان کشندگی و شدت بیماری زایی ویروس کرونا پایین است و بدین سبب شاید خیلی نگران مرگ و میر و بستری نباشیم، اما به هر حال شیوع ویروس کرونا در جامعه بالاست. هم اکنون هم شیوع ویروس کرونا در جامعه فراوان است، اما از آنجا که بیماران یا مراجعه نمی کنند که ثبت شوند و در خانه درمان علامتی انجام می دهند، تصور بر این است که اپیدمی نیست. در صورتیکه ویروس همچنان در جامعه چرخش دارد.
سرنوشت مان را به دست کرونا داده ایم!
سوری افزود: حتی گاهی اوقات از آنجا که واریانت ها را در کشور بررسی نمی نماییم، نمی دانیم که کرونا است یا بیماریهای مشابهی مانند آنفلوآنزاست. برای اینکه میزان تست مان به شدت کم شده است و نمی دانیم که حالا آنچه در سطح جامعه می گذرد، چه هست. حتی نمی دانیم که سطح ایمنی مردم چقدر است. هم اکنون عملا همه سرنوشت مان را به دست ویروس سپردیم. حال آیا ویروس شرایط موجود را ادامه خواهد داد یا این که باردیگر خدایی نکرده شاهد واریانت یا ساب واریانتی خواهیم بود که با شدت بالاتری جامعه را آلوده می کند؟

وی با اعلان اینکه باتوجه به این که با بیماری نوپدیدی مواجهیم، نمی توانیم تصویر واقعی را از آنچه که درباره ی کووید ۱۹ پیش رو داریم، نمایش دهیم، اظهار داشت: بطورمثال اگر بجای کووید ۱۹، آنفلوآنزا پاندمی شده بود، می توانستیم تجربیات مشابهی را در گذشته جست وجو کرده و پیش بینی درست تری را از آینده داشته باشیم، اما درباره ی کووید اینطور نیست. آنچه که می تواند شرایط را برایمان روشن تر کند، تحقیقات بومی است که باید آنها را انجام دهیم تا بتوانیم تحلیل درستی از وضع موجود در کشورمان درباره ی این بیماریها داشته باشیم و بعد ببینیم عوامل بیماری زا و ویروس هایی که بیشتر جامعه ما را تهدید می کنند، چه هستند و تمهیدات لازم را برای مقابله با آنها اتخاذ نماییم. حال ممکنست قسمتی از این تمهیدات به مشارکت فعال مردم نیاز داشته باشد، مانند رعایت پروتکل ها و بخشی هم به اقداماتی که سازمان های مسئول مانند وزارت بهداشت باید انجام دهند، ارتباط داشته باشد.

سوری با اعلان اینکه بنظر می رسد که عادی انگاری عمومی به وزارت بهداشت هم رخنه پیدا کرده است، اظهار داشت: چونکه برنامه مشخص جامع و برنامه ای را از طرف آنها نمی بینیم که بطورمثال قرار باشد تست جامع، توالی سنجی، تعیین گروههای پرخطر و… صورت گیرد. سوالات زیادی درباره ی اپیدمی کووید ۱۹ مطرح است، اما گویا همه چیز را به دست تقدیر و شرایط سپرده ایم. بنظر می رسد که آمادگی لازم از نظر تجهیزات، پروتکلهای به روز شده، روند روزمره بیماری، فعال بودن تیم های واکنش سریع و… وجود ندارد. این اقدامات باید بصورت معمول صورت گیرد که متاسفانه صورت نمی گیرد. حال اگر باردیگر گرفتار یک واریانت تهدیدکننده شویم، که هر لحظه ممکنست ایجاد شود و احتمال آن صفر نیست، آیا همه چیزمان به بهمن ۱۳۹۸ برمی گردد یا این که آمادگی مقابله با نگرانی ها داریم؟.
موج هشتم کرونا؛ آری یا خیر؟
وی درباره ی احتمال بروز موج هشتم کرونا در کشور، اظهار داشت: اگر جهش ویروسی رخ دهد، احتمالاً یک پیک جدید با ارتفاع و شیب تندی خواهیم داشت. هم اکنون نوسانات جزئی کرونا را می بینیم، اما از آنجا که اطلاعات مربوط به مبتلاشدن را نداریم و فقط به استناد مرگ و بستری قضاوت می نماییم، قضاوت مان درست نیست و گمراه می شویم. رنگ بندی شهرها هم که از ابتدا اشتباه بوده و همچنان اصرار بر ادامه آن وجود دارد. بنظر می رسد تحرک و حساسیت کافی که باید در وضعیت حاضر باشد، وجود ندارد.
زمان خاموشی پاندمی کرونا
سوری اشاره کرد: اساسا تا زمانیکه خاموشی و اختتام اپیدمی کرونا از طرف مجامع بین المللی مانند سازمان جهانی بهداشت و… اعلام رسمی نشود، همچنان خطر بالقوه ای است که وجود دارد. وضع موجود شکننده بوده و می تواند به سرعت در حد چند روز بازگشت داشته باشد. از طرفی بنظر می رسد که سطح حساسیت جامعه در مقابل کرونا، با کاهش سطح واکسیناسیون، بالا می رود و وقتی افراد حساس جامعه بالا رود، استعداد مبتلاشدن در آنها نیز بالا می رود.

وی درباره ی وضعیت آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: از آنجا که در چند سال اخیر به علت اپیدمی کووید، آنفلوآنزا خیلی بروز نداشته و بنظر می رسد که سطح ایمنی جامعه هم برای مقابله با آنفلوآنزا کمتر از سالهای قبل شده است. برای اینکه در سالهای قبل عده ای واکسن می زدند و عده ای هم مبتلا می شدند، اما در دو تا سه سال اخیر هم واکسن تزریق نشده و هم ابتلای طبیعی کم بوده است و احتمال خیزش مجدد آنفلوآنزا هم در پاییز و زمستان وجود دارد. برای اینکه آنفلوآنزا برعکس کووید تابع فصل است و عمدتاً انتظار داریم در پاییز و زمستان رخ دهد.
شرایط تزریق واکسن آنفلوآنزا و یادآور کرونا
سوری درباره ی تزریق واکسن یادآور کرونا و آنفلوآنزا، اظهار داشت: باید گروههای پرخطر شناسایی شده و واکسن به آنها تزریق شود. ما باید بررسی روی موارد ابتلای شدید و مرگ اُمیکرون در چند ماه اخیر داشته باشیم تا سطح ایمنی افراد را بسنجیم و ببینیم چند درصد افراد نیاز به واکسیناسیون دارند. چشم بسته واکسن زدن، منجر به هدررفت منابع شده و ممکنست روی سیستم ایمنی افراد هم تاثیر سوء داشته باشد. بدین سبب باید سطح ایمنی گروههای پرخطر را سنجیده و بعد درباره ی واکسیناسیون یادآور کرونا تصمیم بگیریم. بطور کلی می توان اظهار داشت که چند ماهی است که پوشش واکسیناسیون کم شده که به این معناست که یا باید بصورت طبیعی ایمنی در جامعه به وجود آمده و افراد مبتلا شده باشند یا این که جامعه بصورت طبیعی ایمن نشده و حساسیت شان بالا رفته است که باید پاسخ آنرا بوسیله مطالعات بومی به دست آوریم.

وی اظهار داشت: درباره ی واکسن آنفلوآنزا هم سفارش بر این بوده که گروههای پرخطر در اواخر تابستان و اوایل پاییز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. مانند افراد سالمند و مبتلایان به بیماریهای زمینه ای و… که امسال هم این سفارش باقی است. حالا باتوجه به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی شانس مبتلاشدن به آنفلوآنزا هم بالا می رود و اگر تمهیدات لازم را اتخاذ نکنیم، به احتمال زیاد شاهد طغیان های گوناگون و پراکنده آنفلوآنزا در سراسر کشور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.