آیا لانینا در راه ایران است؟

به گزارش یسکافه، رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به تأثیر چندین دورپیوند بر وضعیت جوی ایران اظهار داشت: تا ۶۰ درصد احتمال وجود شرایط خنثی و ۳۸ درصد تجربه لانینا تا آخر مرداد در کشورمان پیشبینی می شود.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: «ان سو» یا نوسان جنوبگان دورپیوندی است که فازهای «ال نینو» و «لانینا» دارد و خنثی دارد. نوسان جنوبگان پدیده ای است که روی خط استوا در مناطق حاره روی اقیانوس آرام اتفاق می افتد. زمانیکه آب اقیانوس در کنار قاره آمریکا گرم تر از میانگین بلندمدت باشد ال نینو رخ می دهد. در طرف دیگر اقیانوس یعنی شمال استرالیا و اندونزی اگر دریا خنک تر از میانگین بلندمدت می شود، لانینا اتفاق می افتد. اگر آب اقیانوس آرام در کنار قاره آمریکا خنک تر از وضعیت نرمال باشد، حالت لانینا و زمانیکه آب در شمال استرالیا و اندونزی گرم تر از حالت نرمال باشدف ال نینو رخ می دهد.

وی تصریح کرد: نوسان جنوبگان در دو سوی خود یعنی در قاره آمریکا، استرالیا، اندونزی و چین تاثیرات زیادی روی دما و بارش می گذارد ولی روی ایران تأثیر کمتری دارد.

رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به اینکه این دورپیوند هم اکنون بشدت از «ال نینو» به سمت لانینا درحال گذر است، اظهارکرد: برای نوسان جنوبگان در ایران تا انتهای مرداد حدود ۶۰ درصد احتمال قرارگیری در حالت خنثی، حدود ۳۸ درصد احتمال رسیدن به لانینا و احتمال بسیار کم باقی ماندن در فاز ال نینو پیشبینی می شود.

ضیاییان در انتها ضمن اشاره به این که علاوه بر نوسان جنوبگان دورپیوندهای دیگری مانند AO، NAO، MJO و دو قطبی اقیانوس هند بر وضعیت جوی ایران اثرگذار هستند، خاطرنشان کرد: دربهترین شرایط ۶۰ درصد مواقع زمانیکه لانینا حاکم باشد، فصل پاییز در ایران دیرتر شروع می شود و احتمال این که سال خشکی داشته باشیم، افزایش خواهد یافت.

منبع:

برچسب ها:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.