تولید نانو نخ های با قابلیت نشر پرتو فروسرخ برای بهبود سوخت وساز بدن

یسکافه: یکی از شرکت های فعال در حوزه نساجی با استفاده از نانوذرات، نخ هایی با قابلیت نشر پرتو فروسرخ عرضه کردند که به قول آنها این نخ ها قادر به بهبود سوخت و ساز بدن می گردد.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های فعال در حوزه نساجی موفق به تولید نخ نایلون با قابلیت نشر پرتو فروسرخ با نام تجاری HEALTEX و موفق به دریافت گواهی نانومقیاس از جانب ستاد توسعه فناوری نانو هم شده است.

قرن ها است که در طب سنتی شرقی از پرتو فروسرخ برای درمان استفاده می گردد. گرمای حاصل از امواج فروسرخ می تواند دردهای موضعی را رفع کرده و به افزایش سطح سلامتی کمک شایانی کند.

از این رو این شرکت مبادرت به تولید نخ های نایلون با قابلیت نشر پرتو فروسرخ کرده است. در منسوجات تهیه شده از این نخ ها، نانو ذرات سرامیکی با قابلیت انتشار پرتو فروسرخ می توانند با استفاده از تولید این نوع امواج رگ ها را بازتر کرده و باعث افزایش سرعت، مقدار و گردش خون در محل گرمادهی شوند. در نتیجه با افزایش گردش خون، اکسیژن بیشتری به بافت بدن وارد می گردد و این امر به افزایش سوخت و ساز بدن منتج می گردد.

چنانچه این فرایند در بخش بزرگی از بدن که به واسطه یک لباس پوشیده شده باشد، اتفاق بیفتد، سبب افزایش گردش خون در سراسر بدن شده و اثرات مثبت یاد شده در کل بدن اتفاق می افتد. این امر سبب افزایش سطح اکسیژن موجود در خون، کاهش میزان اسید لاکتیک در زمان فعالیت های بدنی و کاهش تجمع چربی در بافت ها می گردد.

پوشاک نهایی تولید شده از این نوع نخ می تواند بخشی از انرژی حرارتی خارج شده از بدن را که در فعالیت های روزمره در بدن به هدر می رود، به پرتو فروسرخ تبدیل نموده و آن را به بدن بازگرداند.

در حال حاضر از الیاف با قابلیت نشر پرتو فروسرخ در تهیه منسوجات کمک درمانی، منسوجات ورزشی، لباس کار و برخی منسوجات خانگی همچون کالای خواب استفاده می گردد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این شرکت “فیلامنت های پلی نایلون” و “پلی استر” و “فیلامنت های نانوکامپوزیتی نایلون” را تولید می کند. هم اکنون نخ های نایلون نانوکامپوزیتی ضد میکروب و نخ های نایلون و پلی استر خنک کننده هم در این شرکت تولید می گردد.

برچسب ها:,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.