محققان انگلیسی پی بردند؛ تاثیر مکمل های ویتامین D در کاهش حملات مرگبار بیماران ریوی

به گزارش یسکافه مطالعه جدید نشان داده است مصرف مکمل ویتامین D می تواند حملات مرگبار ریوی را در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی کم کند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، بیماری مزمن انسداد ریوی جزء گروهی از بیماری های ریوی شامل برونشیت و آمفیزم است که باعث انسداد جریان هوا شده و نفش کشیدن را دشوار می سازد.
حال نتایج مطالعه محققان دانشگاه کوئین مری لندن نشان داده است مصرف مکمل ویتامین D به شکل خوراکی منجر به کاهش ۴۵ درصدی حملات ریوی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی می گردد.
«آدریان مارتینائو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مکمل ویتامین D ایمن و ارزان است از اینرو می تواند درمان بسیار مقرون به صرفه ای برای افراد مبتلا به کمبود ویتامین D باشد.»
برای این مطالعه، محققان وضعیت ۴۶۹ بیمار را در سه آزمایش بالینی در بریتانیا، بلژیک و هلند مورد بررسی قرار دادند.
بررسی ها نشان داد مکمل ها برای افراد دارای میزان بالا ویتامین D هیچ فایده ای نداشت.
بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی هستند و این عارضه عامل مرگ حدود ۳.۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ بوده است.
مارتینائو در ادامه می افزاید: «مطالعه ما نشان داده است دادن مکمل ویتامین D به بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی که گرفتار کمبود ویتامین D هم هستند می تواند ریسک حملات مرگبار ریوی را تا نصف کم کند.»
درحالیکه ویتامین D به خاطر تاثیرش بر سلامت استخوان ها شناخته شده است، اما مطالعات قبلی، نقش آنرا در مقابله با سرماخوردگی، آنفولانزا و حملات آسم آشکار ساخته اند و حتی این ویتامین به افزایش وزن و رشد مغز در کودکان گرفتار سوءتغذیه هم کمک می نماید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.