رییس کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹: مستندات نشان میدهد ویروس کرونا پیش از بهمن ماه در ایران مشاهده نشده است

به گزارش یسکافه رئیس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا با اشاره به پیچیدگی ویروس کرونا و رفتارهای متفاوت در کشورها و حتی استانهای کشور خودمان، اظهار داشت: به سبب همین پیچیدگی ها نمی دانیم در دقیقه چندم این بازی و در کدام نیمه هستیم، از نیمه اول گذشته ایم یا خیر.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر حقدوست در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره برآورد تعداد مبتلایان به کرونا در کشور اظهار داشت: در این خصوص از آنجایی که برخی افراد بدون علامت مبتلا می شوند نمی توانیم عدد دقیقی بگوییم؛ برخی افراد ممکنست هیچ گونه علامتی نداشته باشند و حتی افزایش آنتی بادی نیز در خونشان اتفاق نیفتد. برخی تحقیقات نشان می دهد شاید تا ۳۰درصد افراد حتی واکنش ایمنی اولیه نسبت به بیماری نداشته باشند که این عدد درصد قابل توجهی است. اگر سوال این باشد که تابحال باتوجه به این شرایط چند نفر در کشور به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده باشند، پاسخ این است که نمی دانیم. البته شاید بتوان بوسیله مدل سازی های ریاضی اعداد و ارقامی را برآورد کرد، اما این اعداد از دو میلیون نفر تا ۲۵ میلیون نفر می تواند متفاوت باشند که مشاهده می کنید اعدادی با عدم قطعیت هستند؛ اما اگر منظور از تعداد مبتلایان بر طبق تعریف دنیا باشد این اعداد و ارقام روزانه توسط سخنگوی وزارت بهداشت به اطلاع می رسد.
وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که ویروس کرونا بسیار پیچیده است اظهار داشت: همین موضوع سبب می شود ویروس در یک کشور نسبت به کشور دیگر و حتی در کشورمان هم از یک استان نسبت به استان دیگر متفاوت عمل کند. همین عدم قطعیت ها است که سبب می شود پیش بینی ها متفاوت از آب درآید. حتی اگر به برخی سایت های معتبر دنیا نگاه کنید می بینید که پیش بینی ها نسبت به روزهای اول تغییر کرده است؛ این به سبب ماهیت بیماری است. حتی حرف های بعضی از مدیران ارشد کشورها نسبت به روزهای اول و پس از دو ماه ۱۸۰ درجه تغییر کرده است.
وی اضافه کرد: نمی دانیم در دقیقه چندم این بازی و در کدام نیمه هستیم، از نیمه اول گذشته ایم یا خیر. ایران بعد از چین نخستین کشوری بود که بسیاری از اتفاقات جدید در مورد بیماری را تجربه می کرد و بعد از چند مدت ماه کشورهای دیگر این مساله را با تاخیر مشاهده می کردند.
وی افزود: شروع کرونا در ایران حرف و حدیث های زیادی داشت، اما پس از آن که در کمتر از دو هفته سایر کشورها نیز درگیر ویروس شدند مشخص شد که مشکلی در مدیریت ما وجود نداشته است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که هنگام شیوع پیک دوم کرونا نیز حرف های زیادی عنوان شد، اظهار داشت: این نگاه به وجود آمده بود که مشکل در مدیریت بیماری است. اما امروز می بینیم که دیگر این گونه نیست و خیلی از کشورهای دیگر نیز در حال تجربه پیک دوم یا سوم کرونا هستند. باید بدانیم ماهیت این ویروس بسیار پیچیده است و تغییراتی نیز داشته است و در نقاطی بیماری ضعیف و در نقاط دیگر قوی شده است. ما حتی نمی دانیم در آن نقاطی که ویروس به شکل ضعیف تری عمل کرده، عوارض و عواقب آن در طولانی مدت چگونه خواهد بود؛ این در حالیست که نسبت به موضوعات ایمونولوژی و اپیدمیولوژی این بیماری نیز آگاهی چندانی وجود ندارد. بدین سبب در این زمان شرط عقل این است که بیشترین مقابله ما با ویروس در مباحث پیشگیری باشد بدون آن که ایجاد اضطراب و استرس نماییم.
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر مبارزه با ویروس اشاره کرد: علاوه بر این که باید با ویروس مبارزه نماییم باید با عوارض ویروس بر اقتصاد، اجتماع و غیره نیز مقابله نماییم. پیش بینی من این است که ممکنست در آینده طیف ضعیف تر یا شدیدتر بیماری را تجربه نماییم. همه این مسائل احتمالاتی است که بر طبق مطالعات به آن رسیده ایم، اما در هر دو صورت نباید فراموش نماییم وظیفه اصلی ما زدن ماسک، خوداری از حضور در تجمعات، عدم رفتن به مسافرت، رعایت نکات بهداشتی و غیره است.
وی با اشاره به این که در مورد شیوع اپیدمی کرونا در دنیا حرف جدیدی وجود ندارد، اظهار نمود: مستندات ملاحظه شده است و براساس این مستندات شیوع بیماری در جهان به زمان ما حدودا اوایل دی ماه بوده است. برخی از مستندات علمی نیز برآورده هایی داشته اند و گفته اند که شاید این ویروس از آبان ماه در فرانسه دیده شده است. یا حتی در کشور اسپانیا با مطالعه بر آب های فاضلاب اعلام نموده اند که این ویروس قبل از اعلام رسمی در آب های فاضلاب بوده اما همه این موارد مطالعاتی است که هنوز نمی توان قطعی در مورد آنها صحبت کرد. بر طبق مستندات ما نیز نمی توانیم اعلام نماییم که رد ویروس را پیش از بهمن ماه در ایران دیده ایم. البته پزشکان نیز در مواردی اعلام می کنند قبل از این موعد بیمارانی با علائم کاملا شبیه به کرونا معاینه کرده اند. نمی توانم بر این مساله قسم بخورم اما تاکنون تمام مستندات ما نشان میدهد ویروس پیش از بهمن ماه در ایران مشاهده نشده است.
وی اضافه کرد: کشورهای مختلف باتوجه به فرهنگ های متفاوتی که دارند رفتار متفاوتی نیز در مقابل این ویروس از خود نشان می دهند. بعضی از کشورهای شرقی زیر ساخت ها و تجربیاتشان از کرونا ویروس های قبلی بسیار متفاوت از تجربه کشورهای اروپایی است. این موضوعات و رفتارهای فرهنگی بر مدیریت ویروس کرونا می تواند موثر باشد.
حق دوست اظهار داشت: اگر نسبت فوتی ها و مبتلایان کرونا را به یک میلیون نفر نگاه نماییم، می بینیم که کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، فرانسه و… به شدت کاهش دادند. آمار تجمعی فوتی ها را نگاه نماییم میزان فوتی که این بیماری در بعضی کشورهایی که با ایران مقایسه می شوند، داده نسبت به میلیون نفر به شکلی است که مشخص است که کشور ما به خوبی توانسته شرایط را مدیریت کند.
وی افزود: ممکنست عده ای با عینک بدبینی و منتقدانه اعلام کنند که آمار و ارقام مرگ و میر بیش از چیزی است که اعلام می شود، اما باید مرگ ناشی از کرونا را تعریف نماییم. بنابر سفارش سازمان بهداشت جهانی مرگ کرونا در افرادی است که تست PCR مثبت داشته اند. افرادی که تست PCR مثبت ندارند حتی اگر علایم بالینی داشته باشند و فوت کنند، آنرا بعنوان مرگ نمی شناسند.
حقدوست اضافه کرد: در بدترین حالت باز هم وضعیت میزان فوتی ها و مبتلایان در ایران نسبت به جمعیت کشور عدد پایین است. قسمت زیادی از این مساله ناشی از لطف خدا و قسمتی هم به سبب مدیریت سیستم سلامت کشور است. در عین حال قسمت چشمگیری از این وضعیت هم به سبب رعایت مردم است. هرچند کسری از افراد جامعه ممکنست آنطور که باید و شاید موارد را رعایت نکرده باشند، اما نباید همراهی بیش از دو سوم مردم کشورمان را فراموش نماییم. عید نوروز و ۱۳ به در و ماه مبارک رمضان امسال مانند هر سال نبود. حالا دل مان می خواهد عزاداری سید الشهدا بدون شور و البته بدون رعایت اصول بهداشتی نباشد و مردم بسیار رعایت می کنند. باید به مردم ایران نمره قبولی را از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی بدهیم.
حقدوست در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بازگشایی مدارس و حضور معلمان در مدارس بدون دانش آموز برای آموزش از راه دور، اظهار داشت: سفارش کلی من این است که در عین حال اینکه ویروس در جامعه وجود دارد و ویروس بسیار چابک و زیرکی است و کوچکترین سهل انگاری می تواند عوارض زیادی را بجای بگذارد، اما باید قبول نماییم که باید با این ویروس زندگی نماییم. نمی توانیم کل کشور و مملکت را فلج نماییم تا این بیماری کنترل شود. اگر فکر می کردیم در عرض یک ماه بستن همه جا، ویروس از بین می رود، شاید نوع سیاست مان تغییر می کرد، اما در نیوزیلندی که ویروس را به صفر رساندند و جشن گرفتند، اما مجدد شاهد موارد مبتلاشدن هستند. بدین سبب باید یاد بگیریم که با ویروس زندگی نماییم و رفتار اجتماعی و زندگی روزمره را با رعایت پروتکل ها دنبال نماییم. در عین اینکه حساسیت و اضطراب های نابجا را کنترل نماییم.
وی اضافه کرد: مدرسه بعنوان یکی از ارکان بسیار مهم در جامعه تلقی می شود. آینده مملکت در گرو مدرسه های ماست و اگر می خواهیم جامعه ای سالم، پویا و با تدبر داشته باشیم باید بر روی مدارس سرمایه گذاری نماییم. نمی توانیم مدرسه را بعنوان یک رکن اصلی در جامعه تعطیل نگه داریم. معلمان اقشار بسیار زحمتکشی هستند. معلمان همانطور که در انتهای سال تحصیلی قبل، کلاس های آنلاین را داشتند، حالا هم در مدارس آمده و بدون دانش آموز آموزش الکترونیکی ارائه می دهند. اگر با این عینک به کارهای اجتماعی همچون بازگشایی مدارس نگاه نماییم، شاید تصمیم آموزش و پرورش حکیمانه تلقی شود. البته تاکید می کنم که سلامت معلمین هم باید حفظ شود، پروتکل های بهداشتی هم حتما باید رعایت شود.
حقدوست اظهار داشت: قطعا دوران پساکرونا که نمی دانم چه زمانی رخ می دهد، خیلی مسائل با قبل متفاوت خواهد بود. اگر دنیا با یک سرعتی به سمت تغییر می رفت، کرونا این سرعت را چند برابر کرد. در عرصه بین المللی، روابط و اقتصاد بین المللی، نظامی، آموزشی و… تغییرات زیادی صورت گرفت. ما سرعت مان در بحث آموزش الکترونیکی و تله مدیسین و… چند برابر شد. حتی در عرصه قوانین و مقررات نیز این صورت گرفت. اگر کرونا هم کنترل و حذف شود، این اتفاقی که رخ داده و تغییرات حذف نخواهد شد.
وی درباره وضعیت آموزش در حوزه پزشک خانواده و آموزش های در رابطه با کرونا اظهار داشت: حدودا از هفته اول اپیدمی در کشور، برخی دوره هایی را که لازم بود حتی پزشکان متخصص ببینند، ارائه دادیم. شکل آموزش مداوم ما برای گروه های ارائه خدمت از حضوری به غیر حضوری تغییر پیدا کرد. در عین حال در حوزه پزشک خانواده سه نوع آموزش داریم؛ یکی تخصص پزشک خانواده، یکی آموزش پودمانی است که جامعه هدفش پزشکان عمومی کشور هستند و یکی هم MPH پزشک خانواده است که این برنامه ها در حال انجام می باشد. البته بنظر می رسد باید آموزش پودمانی مان را از نظر کمی و کیفی افزایش دهیم.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *