بسته شدن لوله های رحمی علایم و درمان

به گزارش یسکافه، متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن اشاره به عوارض انسداد یا بسته شدن و حرکت نامناسب لوله های رحمی، نازایی و حاملگی خارج رحم را همچون نتایج این عارضه عنوان نمود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر زهرا نائیجی ضمن اشاره به این که سیستم تولید مثل زنان از رحم و تخمدان تشکیل شده است، اظهار نمود: یکی از قسمت های مهمی که مابین تخمدان و رحم ارتباط برقرار می کند لوله های رحمی است.
وی ادامه داد: نقش لوله های رحمی اینست که تخمک آزاد شده از تخمدان را به فضای رحمی و اسپرم منتقل شده از واژن را هم به تخمک برساند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه در خیلی از اوقات لقاح داخل لوله های رحم صورت می گیرد، اظهار داشت: حرکت صحیح لوله های رحمی به سمت فضای داخل رحم و انتقال تخم شکل گرفته سبب می شود حاملگی اتفاق بیفتد.
نائیجی تصریح کرد: اگر به هر علتی در روند کار لوله های رحمی اختلالی ایجاد شود، حاملگی ناموفق است.
او ضمن اشاره به این که گاهی لوله های رحمی گرفتار عفونت تناسلی هم می شوند، افزود: ورم لوله های رحمی یا هیدروسالپنکس منجر به عارضه هایی مثل دردهای مزمن شکمی و نازایی برای بیمار می شود.
وی به نشانه های بسته شدن لوله های رحمی اشاره نمود و اضافه کرد: زمانیکه لوله های رحمی بسته باشند، نشانه های این عارضه در زنان مختلف هم متفاوت می باشد، از دردهای شکمی تا نازایی و یا حاملگی خارج از رحم بروز می کند.
نائیجی در رابطه با علل بسته شدن لوله های رحمی نیز، اظهار داشت: عفونت ها، مهم ترین علت بسته شدن لوله های رحمی هستند؛ اما جراحی هایی که در شکم صورت می گیرد هم می توانند چسبندگی بوجود آورده و سبب این عارضه شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به این که امکان دارد هر جراحی عارضه چسبندگی و یا بسته شدن لوله های رحمی را به دنبال داشته باشد، اظهار داشت: این عارضه می تواند به دنبال یک عمل سزارین تا جراحی ساده آپاندیس ایجاد شود.
وی در رابطه با درمان بسته بودن لوله های رحم، اظهار داشت: اگر علت بسته شدن لوله ها عفونت باشد، تکلیف روشن است، با انواع روش های دارویی و مصرف آنتی بیوتیک ها با تجویز پزشک متخصص این عارضه برطرف خواهد شد.
نائیجی با تکیه بر این که زمانیکه تنها یک لوله بسته باشد، امکان حاملگی وجود دارد، افزود: زمانیکه هر دو لوله رحمی بسته باشد، درمان توسط روش های هیستروسکوپی یا کمک باروری مثل IVF صورت می گیرد.
به نقل از ایشان، حفظ بهداشت در زنان با هدف جلوگیری از عفونت های تناسلی از مهم ترین روش ها برای جلوگیری از اختلال در عملکرد لوله های رحمی است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه، تصریح کرد: جراحی های بی مورد و عمل های سزارینی که بدون دلیل جایگزین زایمان طبیعی می شود، از مهم ترین عوامل چسبندگی و انسداد لوله های رحمی است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی به افرادی که جراحی های لگنی کرده اند و به دنبال آن عفونت داشته اند، سفارش کرد: در صورت تأخیر در سیکل قاعدگی حتما تست حاملگی را انجام دهند چون حاملگی خارج رحم مهم ترین عارضه صدمه به لوله های رحم است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.