رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد همکاری ایران و هند در زمینه یوزپلنگ آسیایی

به گزارش یسکافه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از همکاری ایران و هند در زمینه یوزپلنگ آسیایی، ایجاد یگان پهپادی همینطور یگان دریایی برای محافظت از محیط زیست اطلاع داد.

علی سلاجقه در گفت و گو با ایسنا همزمان با هفته محیط زیست درباره شعار این هفته با عنوان «سهم من در تداوم حیات» اظهارکرد: سه کشور در دنیا در قانون اساسی اصلی در رابطه با محیط زیست دارند. همه کشورها اذعان می کنند که اصل ۵۰ قانون اساسی ایران یکی از مترقی ترین اصول است و این نشاندهنده بلوغ فکری و علمی کشور می دانند. بر طبق این اصل، مسئولیت حفظ محیط زیست بر عهده آحاد مردم است. دولت سیزدهم هم دولت مردمی و انقلابی بوده است و حل همه مشکلات را صرفاً با مشارکت خود مردم ولی با هدایت دولت با سیاست گذاری مناسب میسر می داند.

وی افزود: شعاری که در سال اول دولت سیزدهم در لوای شعار سال انتخاب کردیم، «محیط زیست مردم پایه، فناورانه و هوشمند» بود. علاوه بر آن شعار سالجاری در رابطه با جهش تولید با مشارکت مردم است.
احداث خانه های محیط زیست در کشور برای آموزش و فرهنگسازی
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه خانه های محیط زیست را برای نخستین بار در کشور در دولت سیزدهم راه اندازی کردیم، اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۲۰۰۰ خانه محیط زیست بوجود آمده و حلقه واسط بین همه اقشار مردم با مجموعه محیط زیست کشور و سایر دستگاه ها است. هرچند حدود ۱۰۸۰ سمن محیط زیستی در کشور داریم که خوشبختانه غالبا مجموعه های دغدغه مند، دلسوز و عالم به محیط زیست هستند. با این وجود خانه های محیط زیست به حلقه واسطی تبدیل گشته است تا مردم در این خانه ها بر مبنای اشتراکات خود در رابطه با موضوعات زیست محیطی آغاز به فعالیت کنند.

وی در رابطه با فعالیتهای انجام شده در خانه های محیط زیست اظهارکرد: محیط زیست کشور با پول دولت قابل مدیریت کردن نیست. مدیریت محیط زیست اصلا دولتی نمی تواند صورت گیرد ازاین رو باید از ظرفیتهای مردمی استفاده گردد ازاین رو اصلی ترین اقدامات در خانه های محیط زیست آموزش، تسهلیگری، فرهنگسازی است.

سلاجقه با ذکر مثالی اظهار داشت: یکی از معضلات زیست محیطی کشور «پسماند» است که چهره های شهرها را مخدوش کرده است. هم برخی جوانان را در چرخه های ناسالم اقتصادی قرار داده است و شاهد زباله گردی هستیم و هم در سطح ملی یک مافیا با چرخه مالی حدود ۸۰ هزارمیلیارد تومانی به وجود آورده است این در حالیست که به سادگی میتوان تفکیک از مبدا پسماند را در خانه های محیط زیست به مردم آموزش داد. در واقع خانه های محیط زیست یک کار زیربنایی و زیرساختی است تا با حداقل هزینه بتوان حداکثر دستاورد را داشته باشیم.
راه اندازی خانه های فناور محیط زیست جهت استفاده از ظرفیتهای شرکتهای دانش بنیان
وی ضمن اشاره به ایجاد خانه های فناور محیط زیست اظهارکرد: این خانه ها از لحاظ علمی در سطح بالاتر هستند و استفاده از ظرفیتهای دانش بنیان برای حل مشکلات زیست محیطی را در دستور کار دارند. این خانه ها ارتباط بین مراکز دانشگاهی، پژوهشی و محیط زیستی کشور را میسر می کنند چونکه محیط زیست یک مسئله کاملا دانش بنیان است و باید در مرز علم حرکت نماییم. از اندیشه های جوانان میتوان در خانه های فناور محیط زیست بهره برد و در جهت حل مشکلات کشور آنها را ساماندهی و از این اندیشه ها بهره برد.

سلاجقه افزود: وزارت علوم در هر استان یک دانشگاه مادر در نظرگرفته است. ما در هر استان یک اداره کل محیط زیست هم داریم. دو وبینار در دوران انتشار کرونا برگزار کردیم و رئیس دانشگاه مادر و مدیر کل حفاظت محیط زیست هر استان در آنها حضور بهم رساندند. مدیرکل محیط زیست به تشریح چالش محیط زیستی استان محل خدمت خود پرداخت و دانشگاه مادر اعلام نمود که آیا توانایی حل مشکل را دارد یا نه؟ بنابرابن با تاکید بر توان داخلی خود در جهت کاهش مشکلات محیط زیستی کشور سعی کردیم.

وی در ادامه اظهار داشت: همین ایده در چارچوب خانه های فناور محیط زیست به کار گرفته شد تا جوانان و دانشجویان با طرح اندیشه های نوآورانه و دغدغه مند خود برای حل مسایل محیط زیستی کشور مشارکت کنند و ما هم ساماندهی و سیاست گذاری بکنیم تا این ایده ها به نحو مطلوب مدیریت و هدایت شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: مبنای شکل گیری جمهوری اسلامی، حضور مردم بود. دولتی مردمی – انقلابی در جهت احیای یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی حرکت کرد که حضور و مشارکت مردم و اهمیت دادن به آنان بود. سازمان محیط زیست در این راستا خوشبختانه جزو دستگاههای پیشرو بوده است. کوشیده ایم از ظرفیتهای سمن های محیط زیستی به نحو مطلوب بهره ببریم و در تمام سطوح سیاستگذاری، مدیریتی و تصمیم گیری سازمان محیط زیست مردم را دخالت داده ایم یعنی یک نماینده از سمن ها در شورای راهبردی سازمان حضور دارد.
پیشرفت ۸۴ درصدی ساماندهی زباله های سراوان
وی در رابطه با دستاوردهای سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم اظهار داشت: دستاوردهای میدانی که خود شهید آیت الله رئیسی آنها را مدیریت کردند، زیاد داشتیم. بعنوان نمونه مبحث زباله سراوان سال ها لقلقه زبان همه دولتمردان بود. عمق این زباله ۹۰ متر بود و سطح ۱۹ هکتار از بهترین جنگل های کشور توسط شیرابه این زباله ها درحال از بین رفتن بود. در این شرایط شهید آیت الله رئیسی راسا جهت بررسی وضعیت زباله های سراوان در منطقه حضور پیدا کردند. جلسات ستاد مدیریت پسماند کشور هم ماهانه و مستمر برگزار شده است و تمام دستگاه ها را بسیج کرده ایم. طبق گزارش ارائه شده در آخربن جلسه ستاد حدود ۸۴ درصد در زمینه تثبیت و ساماندهی زباله های سراوان پیشرفت داشته ایم.

سلاجقه افزود: شهید آیت الله رئیسی از رودخانه های گوهررود و زرجوب رشت، انزلی و دریاچه ارومیه بازدید کردند و دستورهای لازم را برای حل مشکل هریک از آنها دادند علاوه بر آن شاهد حضور میدانی ایشان در کشف رود خراسان رضوی، آشوراده و چرمشهر تبریز و مشهد بودیم و خوشبختانه مشکلات آنها حل شد.

دستاوردهای علمی چندانی در رابطه با یوز نداشتیم
وی در رابطه با دستاوردهای سازمان محیط زیست در زمینه محافظت از محیط زیست طبیعی اظهار داشت: حدود ۲۱ گونه جانوری در معرض خطر انقراض در کشور وجود دارد. طرح مدیریت جامع همه آنها آماده شده است که سمبل همه آنها که مردم به آن علاقه زیادی دارند، «یوز» است.

سلاجقه افزود: تعداد یوزها کاهش زیادی پیدا کرده بود یعنی از خط قرمز عبور کرده بود. زاد و ولدی انجام شد. مادر این یوزها از قاچاقچیان گرفته شده بود و در شرایط جسمی نامناسب و در یک فضای بسته به سن زاد و ولد رسیده بود.

وی ضمن اشاره به تولد توله یوزهای «ایران» – یوزپلنگ ماده در اسارت – اظهار داشت: محیط زیست سرمایه اجتماعی بالایی دارند. وقتی یک توله یوز متولد می شود، ایرانی در هر کجای دنیا احساس شادی و غرور می کند. در عین حال وقتی این گونه ها به هر علتی تلف شدند، همه ایرانیان موضع گرفتند و حق داشتند چون گونه هایی مانند یوز مخلوقات خداوند هستند و زندگی ما را خیلی شیرین و جذاب می کنند.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: پشتوانه علمی خاصی در این حوزه نداشتیم. در تربیت نیروی انسانی در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست کارشناس حیات وحش تربیت کرده ایم ولی دامپزشک حیات وحش اصلا نداریم. دامپزشکی ما در ارتباط با طیور، آبزیان، دام های سبک و سنگین است. در این شرایط از تجارب کشورهای دیگر استفاده کردیم.

سلاجقه افزود: سه توله «ایران» در آن شرایط متولد شدند ولی پس از مدتی تلف شدند ولی این فرآیند یک دستاورد خوب علمی برای ما بود. خوشبختانه همکاری ما با کشورهای دیگر مانند آفریقای جنوبی ادامه دارد.
همکاری ایران و هند در زمینه یوز آسیایی
سلاجقه افزود: هند به یوز آسیایی علاقه زیادی دارد و یکی از وزرای این کشور پیشنهاد کرد که نشست هایی برای تبادلات علمی در رابطه با این گونه در هندانجام شود.

وی ضمن اشاره به تلف شدن یوز در جاده های ترانزیتی اظهار داشت: ما همیشه در جاده هایی مانند جاده میامی مشکل داشتیم. حدودا ۴۴ کیلومتر فنس کشی در حال انجام می باشد و در ۱۰ کیلومتر روشنایی بیشتر انجام شده است علاوه بر آن سرعت گیرها راه اندازی و علائم مختلف اخطار در راه نصب شده است. در واقع کارهای زیربنایی انجام شده و جزو دستاورهای محیط زیستی این دولت می باشد و درحال تسری دادن آن به سایر گونه های جانوری در سایر نقاط کشور هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تلاش می نماییم معابر هر منطقه ای که حیات وحش پویایی دارد را با همکاری وزارت راه و شهرسازی برای گونه های جانوری امن تر نماییم یعنی هم معابر زیرگذر، هم روگذر امن تر شود.

سلاجقه در قسمت دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به تأثیر تغییر اقلیم بر اختلاط گونه های وحشی و اهلی اظهار داشت: تغییر اقلیم سبب می شود گونه های حیات وحش از ارتفاعات بالادست به ارتفاعات پایین تر برای تغذیه بیایند. در این شرایط امکان دارد اختلاط با گونه های دیگر پیدا کنند و متاسفانه سبب ایجاد بیماری هایی بین حیوانات می شود. تلاش می نماییم این اختلاط انجام نشود و در بسیاری از نقاط کشور چه از لحاظ تغذیه و حضور دامپزشکان تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی افزود: نگرانی هایی در این حوزه داشته ایم البته وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری ها را نسبت به اندیشیدن برخی تمهیدات مکلف کرده ایم. حیوان طاعون نشخوارکنندگان عمدتا از اختلاط حیات وحش با دام های اهلی شیوع یافت. خوشبخاتانه در این حوزه همکاری خیلی خوبی با سازمان دامپزشکی داشتیم و دام ها واکسینه شدند و تعداد دام های مبتلا بشدت کاهش پیدا کرد.
رشته دکترای تخصصی دامپزشکی حیات وحش راه اندازی خواهد شد
سلاجقه در ادامه اظهار داشت: با عنایت به برگزاری جلساتی با دانشگاه های معتبر کشور به دنبال راه اندازی و بورسیه کردن دانشجویان رشته حیات وحش برای مقطع دکتری تخصصی دامپزشکی حیات وحش هستیم. در صورت تحقق آن می توانیم با دنیا در این حوزه تعامل نماییم و در حوزه محیط زیست گام رو به جلویی برداریم.
تالیف ۳۲ کتاب جهت استفاده از دانش بومی در محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در قسمت دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: برای نخستین بار در دولت سیزدهم حدود ۳۲ کتاب در رابطه با استفاده از دانش بومی به منظور حفظ محیط زیست برای ۳۲ استان درحال تهیه است و طی یکی دو هفته آینده رونمایی می شود. بر این اساس استانهای کشور را برپایه ظرفیتهای طبیعی، نیروی انسانی و فرهنگی پرچمدار تلقی کردیم. بعنوان نمونه استان چهارمحال و بختیاری استان پرچمدار دانش بومی ماست و اولین همایش ملی دانش بومی در این استان برگزار گردید. اگر بتوانیم دانش بومی را با دانش نوین پیوند بزنیم، می توانیم خیلی از مسایل زیست محیطی کشور را حل نماییم.

سلاجقه افزود: درحال مکتوب کردن انواع زندگی دردامن طبیعت و نحوه تعامل با طبیعت هستیم و با استفاده از دانش نوین آنرا به روز می نماییم که دستاورد خیلی مهمی است.
تهیه ۱۰۰ خودرو و ۱۲۰۰ موتورسیکلت با کیفیت برای محیط بانان
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به محیط بانان کشور اظهار نمود: محیط بانان قشری از خانواده بزرگ سازمان محیط زیست هستند که در خط مقدم قراردارند و پاسداری از محیط زیست به وسیله محیط بانان دلسوز، دغدغه مند و عزیز اتفاق می افتد. کسی شغل محیط بانی را انتخاب می کند که عاشق باشد و عاشق طبیعت بودن یعنی دنبال گمشده خود بودن چون طبیعت مظهر تجلی صفات الهی است و انسانی که عاشق طبیعت می شود، روحیه خدایی و ایثار پیدا می کند. آنان در بدترین شرایط اقلیمی و در مناطق صعب العبور با کم ترین امکانات به پاسداری از محیط زیست می پردازند البته خوشبختانه درحال حاضرمحیط بانان از لحاظ تجهیزات، دریافتی و جیره غذایی وضعیت بهتری پیدا کرده اند. تجهیزات به همه استان ها اختصاص پیدا کرده است حتی در زمینه تجهیزات اطفای حریق هم مشکلی نداریم و وضعیت بسیار مناسب می باشد.

وی افزود: زمانی سازمان محیط زیست از لحاظ حقوق و دستمزد جزو دستگاههای بیست و پنجم به بعد بود ولی هم اکنون جزو دستگاههای برتر از نظر میانگین دریافتی است. از لحاظ تجهیزات انفرادی محیط بانان کشور را به خوبی تجهیز کرده ایم. حدود ۱۰۰ دستگاه وسایل نقلیه باکیفیت مناسب درحال تخصیص است که ۲۵ دستگاه انجام شده است. حدود ۱۲۰۰موتورسیکلت تزریق و کوشیده ایم به پاسگاه ها از لحاظ کیفی رسیدگی نماییم.

سلاجقه با اشاره به اینکه از نظر قوانین در رابطه با محیط بانان مشکلاتی داریم البته اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار داشت: بیشتر در زمینه قوانین به کار گیری سلاح معضلاتی داریم و احراز شهادت برای محیط بانان سخت هست البته در دولت سیزدهم کوشیده ایم تعداد زیادی محیط بان جانباخته احراز شهادت شوند و به این منظور با ستاد کل نیروهای مسلح کشور جلسات گوناگونی را برگزار کرده ایم.
تلاش جهت استفاده از پهپاد برای محافظت از محیط زیست
وی افزود: در هر حال حرکت جهت استفاده از ظرفیت دانش بنیانی (پرنده ای) هستیم. برخی استان ها مانند اصفهان به پهپاد مجهز شده اند. بسیاری از استانهای کشور پهپاد دارند. تلاش می نماییم یکسان سازی نماییم تا یگان پهپادی از نوع پرنده و فرآیند مدیریت حدودا یکسان باشد و دستورالعمل های واحد داشته باشیم.

سلاجقه در انتها اظهار داشت: در زمینه یگان دریایی ورود کرده ایم. این یگان با حدودا با ۵۰ نیرو در جنوب و شمال کشور درحال شکل گیری است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.