دبیر علمی همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران مطرح کرد گردشگری سلامت درآمد ارزی مهم برای کشور، دلالی بیمار از عراق و افغانستان به ایران

یسکافه: دبیر علمی همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به اینکه گردشگری سلامت درآمد ارزی برای کشور به همراه دارد، اظهار داشت: دلالان امروزه از عراق و افغانستان بیمار به ایران می آورند و باید هر چه سریع تر به مبحث گردشگری سلامت توجه گردد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحمید ظفرمند در نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تصریح کرد: یکی از ارزشمندترین افتخارات کشور ما پیشرفت چشمگیر نظام سلامت پس از انقلاب اسلامی است و در حوزه های درمان، آموزش، پیشگیری، پژوهش، مواد و تجهیزات و… اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: حوزه سلامت دهان در مجموعه این پیشرفت ها بی نقش نبوده است، البته در برخی از بخش ها به تناسب شرایط و فرصت ها همچون بخش درمان نتوانسته ایم خدمت مان را به متقاضیان منطقه و حتی دورتر عرضه دهیم.
دبیر علمی نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران افزود: گردشگری سلامت درآمد ارزی به همراه داشته و در صورت توجه به آن دیگر نیازی نیست تنها به دنبال فروش نفت باشیم.
ظفرمند با تاکید بر ضرورت درآمد ارزی با استفاده از درمان عنوان کرد: در کل جهان، ما جزو ۴۱ کشوری هستیم که گردشگری سلامت دارد، ولی معاونت درمان باید هر چه سریع تر در وزارت بهداشت دست به کار شود؛ چون که دلالان امروزه از کشورهایی همچون عراق و افغانستان، بیمار به ایران می آورند و ما هیچ اقدامی انجام نمی دهیم.
وی اظهار داشت: خوشبختانه در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی علاوه بر محدودیت های داخلی و خارجی با اقتدار به صادرات هم رسیده ایم، ولی باید توجه داشت که ۲ هزار قلم تجهیزات در رشته دندانپزشکی نیاز بوده و این آمار در هیچ رشته ای به این اندازه نیست، ولی متاسفانه نگاه به این رشته در این زمینه ضعیف بوده است.
ظفرمند خاطرنشان کرد: در سایر بخش های در رابطه با سلامت دهان هم اقدامات خوبی انجام شده؛ باآنکه درمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و سایر ابعاد ارتقای دهان مغفول مانده است. همینطور تردیدی نیست که هنوز با توانمندی های انسانی بالایی که داریم می توانیم در تمامی این زمینه ها موفق عمل نماییم.
دبیر علمی نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار داشت: با تاسف باید اذعان کرد که این اقدام در همه بخش ها مستقل از یکدیگر و بدون وجود برنامه کلان کشوری انجام شده است و بدیهی بوده که این حوزه اگر جایگاهی در مدیریت کلان مبحث سلامت کشور داشت، منشاء اقدامات مفیدتر و دارای خدمات برجسته تری در ارتقای سلامت دهان جامعه می شد.
وی اظهار داشت: عدم آگاهی فعالان حوزه سلامت دهان به نقش مهم تر خود در برنامه ریزی کلان کشوری، عدم آشنایی مسئولان اجرایی سلامت کشور با حوزه سلامت دهان و عدم دخالت دادن کارشناسان سلامت دهان توسط مسئولین کشوری در برنامه های کلان سلامت، زمینه مهجور ماندن عرضه خدمات مطلوب سلامت دهان شده است که متاسفانه منجر به افزایش سرانه هزینه های سلامت دهان هم شده است.
ظفرمند خاطرنشان کرد: در حوزه غذا و دارو در برنامه پنج ساله توسعه، شورای سلامت امنیت غذایی راه اندازی و سیب سلامت مصوب شد، ولی جای سؤال است که چرا دندانپزشکی در این شورا در نظر گرفته نشده است، در صورتیکه هر غذایی که می خوریم، پیش از اینکه بتواند سبب صدمه در سایر ارگان ها شود، در دهان تأثیرگذار است.

کودکان ایرانی حداقل ۵ تا ۶ دندان پوسیده دارند
عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران و متخصص دندانپزشکی کودکان با اشاره به اینکه کودکان ایرانی به صورت میانگین ۵ تا ۶ دندان پوسیده در دهان خود دارند، اظهار داشت: والدین باید هر ۶ ماه یکبار کودکان خویش را جهت معاینه دندانی نزد دندانپزشک ببرند.
دکتر ناهید عسکری زاده در حاشیه نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تصریح کرد: پیشگیری از بیماری ها به خصوص پوسیدگی های دندانی یکی از وظایف اصلی دندانپزشکان بوده و با عنایت به آمار و ارقام گزارش شده در این زمینه، نیاز به آموزش بهداشت دهان بسیار احساس می گردد.
وی ادامه داد: در خلال سال های مختلف کارهای بسیار زیادی در جهت رفع این مشکل توسط ارگان های دولتی به طرق مختلف انجام شده است، اما متاسفانه به صورت کامل به ثمر نرسید. ازاین رو همگی باید تلاش نماییم اقدامات موثر را در این زمینه انجام دهیم.
عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار داشت: طبق آمار وزارت بهداشت در سال ۹۳ شاخص DMF که همان میزان پوسیدگی دندانی است در کودکان ۵ ساله ۵.۸۴ بود که رقم بالایی به حساب می آید.
عسکری زاده با اشاره به اینکه بر طبق این آمار حداقل هر کودک ایرانی ۵ تا ۶ دندان پوسیده دارد، اضافه کرد: درصد پوسیدگی دندانی در کودکان زیر ۳ سال افزایش یافته و علت آن عدم آگاهی والدین، نبود آموزش های بهداشتی و تغذیه در دوران شیرخوارگی است.
این متخصص دندانپزشکی کودکان اظهار داشت: خیلی از والدین گمان می کنند دندان های شیری تا ۷ سالگی آغاز به ریزش می کنند. ازاین رو نیاز به پر کردن و رسیدگی کامل ندارد، درحالی که دندان های خلفی در کودکان تا ۱۲ سالگی ریزش آن به طول می انجامد و پوسیدگی های دندانی سبب صدمه به کودک می گردد.
وی تصریح کرد: زمانی که دندان کودک پوسیده باشد، تغذیه او هم دچار اختلال شده و عفونت هم برای کودک خطری دیگر به حساب می آید. ازاین رو جهت رفع این مشکل و جلوگیری از تاثیر دندان های پوسیده در رشد کودک باید اقدامات لازم صورت گیرد.
بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، عسکری زاده تصریح کرد: والدین باید کودکان خویش را هر شش ماه یک بار نزد دندانپزشکی برده و اگر پوسیدگی دارند این مدت را هر ۴ ماه یک بار مدنظر قرار دهند تا اقدامات لازم برای رفع پوسیدگی های دندانی صورت گیرد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.