پیش بینی رفتارهای تهاجمی افراد مبتلا به اوتیسم با یک مچ بند

یسکافه: پژوهشگران ˮدانشگاه نورث ایسترنˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک مچ بند هوشمند شده اند که با نظارت بر نشانگرهای استرس مانند ضربان قلب، تولید عرق، درجه حرارت سطح پوست و حرکات بازو می تواند زمان وقوع رفتارهای تهاجمی مبتلایان به اوتیسم را پیش بینی نماید.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، متاسفانه بروز رفتار هایی مانند خودآزاری و پرخاشگری از علایم بیماری اختلال طیف اوتیسم است که می تواند هم برای افراد مبتلا به این بیماری و هم برای خانواده آنها امری ناخوشایند باشد اما دیگر جای نگرانی نیست چونکه دانشمندان دستگاه نظارتی جدیدی را تولید کرده اند که می تواند این رفتارهای ناگهانی را یک دقیقه زودتر پیش بینی نماید.
یکی از علائمی که افراد مبتلا به اوتیسم دارند، استرس است این افراد گاها با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند اما در بعضی مواقع آنها با مشکلات دیگری نیز مواجه می شوند و رفتارهای پرخاشگرایانه ای از خود نشان می دهند که اگر بتوان این رفتارها را زودتر پیش بینی نمود بسیار کارآمد خواهد بود.
“متیو گودوین” (Matthew Goodwin) دانشمند رفتارشناسی دانشگاه نورث ایسترن با کمک همکارانش بتازگی یک مچ بندی توسعه داده اند که با بستن این مچ بند به دست افراد مبتلا به اوتیسم می توان رفتارهای تهاجمی آنها را یک دقیقه زودتر پیش بینی نمود.
گودین در مطالعه اخیر خود مچ بندی کوچکی توسعه داده که مجهز به چند سنسور است و این حسگرها می توانند با نظارت بر نشانگرهای استرس مانند ضربان قلب، تولید عرق، دمای سطح پوست و حرکات بازو بیماران، شروع رفتارهای تهاجمی افراد مبتلا به اوتیسم را ۶۰ ثانیه زودتر پیش بینی کنند.
گودوین و همکارانش طی این مطالعه ۲۰ کودک مبتلا به اوتیسم دارای رفتارهای تهاجمی را مورد بررسی قرار دادند. این کودکان می بایست ۸۷ ساعت دستگاه مذکور را میپوشیدند تا پژوهشگران بتوانند تغییرات بدنی خاصی آنها را بررسی نمایند. دانشمندان با جمع آوری داده هایی از این ۲۰ فرد در طول تمرین دریافتند دستگاه مذکور می تواند بر طبق تغییرات فیزیولوژیکی، با دقت ۸۴ درصد و یک دقیقه جلوتر وقوع رفتارهای تهاجمی را پیش بینی نماید.
گودوین اظهار داشت: کودکان مبتلا به اوتیسم و خانواده های آنها نمیدانند که علت این رفتارها چیست. شاید با پیش بینی حتی یک دقیقه زودتر این رفتارها بتوان کمک بزرگی به این کودکان و خانواده های آنها کرد. این فناوری می تواند زندگی افراد مبتلا به اوتیسم را با تغییراتی همراه کند چونکه والدین این افراد حتی با اطلاع یک دقیقه زودتر از وقوع این علایم می توانند کنترل بهتری بر روی این مساله داشته باشند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.